Binali Yıldırım mülteci sorunu ile ilgili konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres ile birlikte yaptığı açıklamada mülteci sorununa değindi.

Binali Yıldırım mülteci sorunu ile ilgili konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres ile beraber açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Türkiye’de yaklaşık 3 milyon Suriyeli ve Iraklı bulunduğunu belirten Başbakan, mülteci sorunu ile ilgili dünya ülkelerinden herhangi bir yardım, destek almadıklarını belirtti. Yıldırım, konu ile ilgili “Biz istiyoruz ki, bu bölgedeki sorunların çözülmesinde herkes üzerine düşen görevi yapsın” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarına devam eden Yıldırım, Türkiye’nin birçok alanda BM’nin yürüttüğü barış ve kardeşlik politikalarına katkı sağlamakta olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin, Arabulucu Dostlar Grubu’nun eşbaşkanlığını yaptığını da vurgulayan Yıldırım, Türkiye’nin, uluslararası alanda çok gelişmiş ülkelerin az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerle olan diyaloglarında bağların güçlü kılınmasında önemli bir rol oynadığını da belirtti.

"CİMRİLİK YAPMAYIN"

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı 3 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciler için de, diğer ülkelerin cimrilik yapmaması gerektiğini, eşit bir yük paylaşımı yapılarak bu durumun çözülebileceğini belirten Yıldırım, diğer ülkelere çağrıda bulundu.

Suriye ve Irak’taki gelişmeleri ve DEAŞ ile olan mücadele konusunun, bölgede kalıcı istikrarın sağlanması adına yapılacak olan işler ve atılacak olan adımların Genel Sekreter ile paylaşıldığını da belirten Yıldırım, Kıbrıs’ta devam eden barış görüşmeleri hakkında da açıklamada bulundu. Devam eden barış süreci ile ilgili, Türkiye’nin hep yapıcı bir tutum sergilediğini belirten Başbakan, Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminat altına alınmasının birinci hedef olarak belirlendiğini belirtti.

YORUM EKLE