Bayburt’ta FETÖ Davası Görüldü

Bayburt’ta Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında 3 sanığın yargılanmasına başlandı. Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 2’si tutuklu 3 sanık yargılandı. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanan tutuklu sanık İ.Ç, savunma yapmak ve etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediğini belirtti.

Bayburt’ta FETÖ Davası Görüldü

Bayburt’ta FETÖ’ye yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında duruşmalar başladı. 2’si tutuklu olmak üzere 3 sanığın duruşması Bayburt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme başkanı tutuklu İ.Ç. için hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanacağını belirtti. Susma hakkının olduğunu belirten mahkeme heyeti, isterse de savunma yapabileceğini belirtti. Tutuklu İ.Ç. ise savunma yapmak ve etkin pişmanlık yasasından yaralanmayı istediğini belirtti.

“2005 YILINDA ÖRGÜT İLE TANIŞTIM”

Örgüt ile ilk tanışmasının 2005 yılında Bayburt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde olduğunu belirten İ.Ç., “Bir süre sohbetlere katıldım. Ancak yaşanan 17-25 Aralık olayları sonrası sohbetlere gitmeyi bıraktım. Olayların ardından sohbete katılmama kararı aldım. İl müdürlerine yönelik sohbet düzenleniyordu. O dönemde Zaman gazetesi muhabiri de katılım sağlıyordu. Haberleşmek için de gazeteye abone olunması isteniyordu” dedi.

ByLock uygulaması hakkında ad konuşan İ.Ç., “Telefonumda ByLock uygulaması olduğunu hiç haberim yoktu. Bu programı ilk kez emniyetteki sorgumda öğrendim. Daha önce böyle bir uygulama kullanmadım” dedi.

Tutuklu İ.Ç. ayrıca evinde FETÖ’ye ait kitapların olduğunu darbe girişimi sonrası yırtıp attığını belirtti.

YORUM EKLE