Avrupalı turistler Türk hamamlarına artık online rezervasyon yaptırıyor.

500 yıllık tarihi, büyüleyici mimarisi ve geleneksel ritüelleri ile Osmanlı'dan günümüze kadar gelen Türk hamamları yerli ve yabancı turistlerin bir numaralı gözdesi olmaya devam ediyor.

Avrupalı turistler Türk hamamlarına artık online rezervasyon yaptırıyor.

500 yıllık tarihi, büyüleyici mimarisi ve geleneksel ritüelleri ile Osmanlı'dan günümüze kadar gelen Türk hamamları yerli ve yabancı turistlerin bir numaralı gözdesi olmaya devam ediyor. Türkiye'ye yapmayı plandıkları tatillerini aylar öncesinden organize eden Avrupalı turistler, artık Türk hamamlarına internet üzerinden çevrimiçi rezervasyon yaptırıyor.
Türk turizmi eski güzel günlerine geri dönüyor
Türkiye, 2014'te 42 milyon yabancı turisti çekerek, dünyanın en popüler 6. turizm merkezi konumuna ulaştı. Ancak 2015'ten itibaren turizm hızlı bir düşüşe geçti. 2016'da yalnızca 25 milyon kişi Türkiye'yi ziyaret etti. 2017 ve 2018 ise turizmin yeniden toparlanmaya başladığı seneler oldu. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre, 2017 yılında Türkiye 32,4 milyon, 2018'de  bir önceki yıla göre yüzde 21,8 artarak 39 milyon 488 bine yükseldi.

İstanbul liste başında

Türkiye, muhteşem iklimi ve tarihi güzellikleri ile yıl boyunca gezilebilecek gözde turizm noktalarından biri olmayı sürdürüyor. Avrupalı turistlerin en sık ziyaret ettiği şehirlerin başında ise 2018'de 13 milyon 433 bin turist ile listeyi kimseye kaptırmayan İstanbul var.

Avrupalı yabancı turistin favori etkinliği: Türk Hamamı 

Dünyanın sayılı metropollerinden İstanbul en çok Alman, Fransız, İngiliz ve Hollandalı turistleri ağırlıyor. Avrupalı misafirlerin şehirdeki en önemli aktivitelerinden biri de  hamam ziyareti. Şehrin ünlü hamamlarına giderek Osmanlı sultanlarının banyo ritüellerini deneyimleyen turistler, kese köpük masajı yaptırmaktan büyük keyif alıyor. 

Avrupalı turistlerin yakın zamana kadar Türk hamamları hakkında yeterli İngilizce bilgiye erişemediklerini belirten Turkishbaths.org Genel Direktörü Hazel Mutlu, İstanbul'un Avrupalılar için halen en popüler lokasyonlardan biri olduğunu ve şehrin en eski ve tarihi hamamlarını sıkça ziyaret ettiklerini söyledi. Her yıl Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Hollanda gibi ülkelerden İstanbul'a gelmeyi planlayan yaklaşık 2 milyon turistin internet üzerinden İngilizce kaynakları kullanarak aktivitelerini plandıklarını belirten Mutlu, ziyaretçilere turkishbaths.org üzerinden sundukları online rezervasyon sistemi ile büyük kolaylık sağladıklarını, turistlerin hamamların fiyatlarını , diğer kullanıcıların yorumlarını ve hizmet kalitesini karşılaştırarak sistem üzerinden hamamlara aylar öncesinden rezervasyon yaptıklarını ifade etti.

Göbektaşında dinlenme, kese-köpük masajı gibi geleneksel tüm masaj uygulamalarına çevrimiçi rezervasyon yaptıran ziyaretçiler,  İstanbul'a geldiklerinde ise geleneksel Türk hamamlarının gençleştirici ve rahatlatıcı hizmetlerinin keyfini çıkarıyorlar. Kullanıcılar sistem üzerinden aldıkları hizmetleri daha sonra puanlayabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 18:43
YORUM EKLE