Ankara'dan CIA Başkanı'na FETÖ'yu iade edin talebi

Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında Rakka Operasyonu'nun yanı sıra FETÖ ile ilgili konularda da bilgi alan Pompeo'ya Ankara'dan iade talebi geldi.

Ankara'dan CIA Başkanı'na FETÖ'yu iade edin talebi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede alınan kararlar boyunca, CIA Başkanı Mike Pompeo, Rakka operasyonu ön hazırlıklarını görüşüp fikir alışverişi yapmak üzere dün Türkiye’ye geldi.

Türkiye’ye gelen Pompeo, günün öğle saatlerinde Ankara’ya giriş yaptı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne giden Pompeo, yaptığı büyükelçilik ziyareti sonrası Milli İstihbarat Teşkilatı’na doğru rotasını çevirdi. Yaptığı görüşmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürütmüş olduğı Fırat Kalkanı Operasyonu ile ilgili DEAŞ ile yapılan mücadelede izlenecek yollar hakkında bilgi aldı. Bu bilgileri değerlendiren Pompeo, ABD hükümetinin DEAŞ’e karşı yürütmeyi planladığı Rakka Operasyonu için fikir aldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump’ın görüşmesinden sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin El Bab operasyonundan sonra Rakka Harekatı’na da destek vereceği konusu gündeme geldi. Rakka Operasyonu’nun bu ay sonu başlaması düşünülüyor. YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğu gerçeğini vurgulayan Türkiye, Rakka Operasyonu’nun TSK’nın desteğiyle Suriyeli ılımlı karşıtlarla beraber yürütülmesi gerektiğini belirtti.

CIA Başkanı Pompeo’ya ülkenin son gelişmeleri aktarıldı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ ile alakalı konularda derin bilgi veren Ankara, Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi gerektiği gibi konularda da yinelemelerde bulundu. Fethullah Gülen konusunun ABD ile Türkiye arasında bir gerginlik oluşturduğunu söyleyen Ankara, Gülen’in iade edilmesi sonucunda iki ülke arasındakı buzların eriyebileceğinin de altını çizdi.

YORUM EKLE