09 Ocak 2017 Pazartesi 16:55
Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri Meclis TV’den canlı yayınlanacak!

Değiştirilmesi öngörülen18 Maddelik Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri 09 Ocak Pazartesi (bugün) Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) de başlıyor. Meclis TV’den canlı olarak yayımlanacak görüşmelerde Genel Kurul'da teklif için iki turlu görüşme yapılacak. Yapılan ilk turun ardından ikinci turda maddeler ayrı ayrı oylanacak olup, söz konusu maddelerin kabul edilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermeleri gerekiyor. Oylamalar gizli oylama ile yapılacak. Oylama sonrasında 330'un altında oy alan değişikliği önerilen madde düşecek. Anayasa Değişikliği Teklifin tümünün kabul edilmesi için de 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

TBMM’DE GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLIYOR

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan 18 maddelik Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine başlanıyor. Bugünden itibaren Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak olan görüşmeler iki türlü yapılacak. 9 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan Genel Kurul görüşmeleri, 9 Ocak Pazartesi'den 24 Ocak'a kadar hafta sonları da dahil olmak üzere aralıksız devam edecek olup görüşmelerin 15 gün sürmesi bekleniyor.

MECLİSE ZİYARETÇİ ALINMAYACAK

Anayasa değişikliği görüşmeleri sırasında TBMM'ye ziyaretçi alınmayacak olup, TBMM'ye Salı günleri grup toplantı zamanları haricinde görüşmeler tamamlanıncaya kadar TBMM’ne görevliler hariç geçici ve daimi giriş kart sahipleri ve ziyaretçiler alınmayacak.

MECLİSİ AK PARTİLİ VEKİLLER YÖNETECEK

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ani rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görmesi nedeniyle hafta başında gönderilen Genel Kurul Başkanlık Divanı Nöbet Çizelgesine göre haftaya Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetecek. Bir sonraki hafta ise Başkanvekili Ahmet Aydın kürsüde olacak.

MECLİS TV’DEN YAYINLANACAK

Bugün başlayacak olan Anayasa Teklifi Değişikliği görüşmeleri Meclis TV’den de izlenebilecek.

REFERANDUM İÇİN 330 OY GEREKİYOR

Anayasada değiştirilmesi öngörülen maddeler için,  meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile ya da üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclis'e iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete'de yayımlanacak.

MİLLETVEKİLERİNİN PARTİLERE GÖRE DAĞILIMI

Mecliste sandalye sayısı dağılımı partilere göre şöyle; AK Parti 317, MHP 39, CHP 133, HDP 39 milletvekili bulunuyor.

GİZLİ OYLAMA İLE YAPILACAK

Anayasa değişikliği görüşmelerinde sırasında yapılacak olan gizli oylama, adı okunan üyeye bir zarf ve beyaz (kabul), kırmızı (ret) ve yeşil (çekimser) renkli üç pusulanın verilmesi ve üyenin bunlardan birisini kapalı kabinde zarfa koyması suretiyle yapılıyor.

MECLİS TV CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 09.01.2017 21:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.