ABD'nin skandal Kudüs kararına tepkiler büyüyor !

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması tüm dünyadaki müslümanları ayağa kaldırdı.ABD Başkanı Donald Trump'ın dün akşam yaptığı açıklamaların ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

ABD'nin skandal Kudüs kararına tepkiler büyüyor !

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün akşam saatlerine canlı yayında açıkladığı skandal Kudüs kararının ardından tepkiler gelmeye başladı.ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması tüm dünyadaki müslümanları ayağa kaldırdı.ABD Başkanı Donald Trump'ın dün akşam yaptığı açıklamaların ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.Hükümetin sert tepki göstermesinin ardından Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi'de ABD'nin bu kararını eleştirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Bu büyük bir hata olacaktır. Bölgeye istikrar ve barıştan ziyade kaos getirecektir. Türkiye'nin tutumu bellidir. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı: Bu çok provokatif bir eylemdir, tabiri caizse Ortadoğu'yu cehenneme çevirmektir, böyle bir eylemi icra etmek de bir anlamda cehennem zebaniliği işlevi anlamına gelir diye düşünüyorum.

 Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: Kudüs bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Bu kadim kentin başka bir devlete başkent yapılmasına teşebbüs etmek Kudüs'ün tarihine hakarettir.

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: ABD yönetiminin bir emrivakiyle Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıması; gerek İslam alemi, gerek insan hakları, gerekse uluslararası hukuk adına kabul edilemez.

 Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve kabul etmeyeceğiz. Böyle bir adım, uluslararası hukukun ve BM kararlarının açık ve ağır bir ihlalidir. ABD yönetiminin, bu vahim hatadan dönmesini temenni ediyoruz.

 AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz: Kudüs Müslümanlar için son derece önemli ve her birimiz için Müslüman coğrafyası için İslam alemi için de kırmızı çizgimizdir.

 Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın: Hem uluslararası hukuka hem de BM kararlarına aykırı olduğu gibi insani ve vicdani de değildir. Meclis Başkanlık Divanı olarak bu karardan dönülmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Trump, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşırsa ne olur? Ağır aksak da olsa ilerleyen Ortadoğu barış süreci baltalanır. Bölgede tansiyon bir anda yükselir.

MHP Lideri Devlet Bahçeli konuyla ilgili olarak ; '"Kudüs gafletine acilen son verilmelidir. Ortadoğu'nun A'dan Z'ye mahvına hizmet edecek zaman ayarlı bir bombadır. ABD'nin kendi iç siyasi dalgalanmayı Ortadoğu'ya ihraç etmekten vazgeçerek aklıselimin ve sağduyunun çizgisine gelmesi samimi dilek ve beklentimizdir." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE