ABD Başkonsolosluğu Önünde Adil Öksüz Protestosu

15 Temmuz darbe girişimin bir numaralı ismi olarak adlandırılan Adil Öksüz'ü telefonla aradığı tespit edilen ABD Başkonsolosu protesto edildi. Başkonsolosluk önünde toplanan Vatan Partisi üyeleri başkonsolos hakkında soruşturma açılmasını istedi.

ABD Başkonsolosluğu Önünde Adil Öksüz Protestosu

 Akıncılar Üssünde 15 Temmuz darbe girişimi yönettiği saptanan gözaltına alındıoktan sonra skandal bir kararla serbest bırakılan Adil Öksüz olayı yeni bir boyut kazandı.  ABD Başkonsolosu öünğnde toplanan grup, Adil Öksüz'ü telefonla arayan başkonsolusluğu protesto ett.

İstinye'de bulunan ABD Başkonsolosluğu önünde saat 13.00'da toplanan grup, "ABD Başkonsolosu hakkında derhal soruşturma açılmalıdır" pankartı açtı. Grup adına basın açıklamasını Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel yaptı.

ABD Başkonsolosluğunu işaret ederek 'Bu gördüğünüz bina suç karargahıdır' diye başladığı açıklamasında Önsel, "15 Temmuz darbesinden 6 gün sonra bu binadan ABD başkonsolosluğa kayıtlı telefondan darbenin aranmakta olan elebaşısı Adi Öksüz'e telefon açılmıştır. Bu bilgi Ankara Cumhuriyet başsavcısı tarafından saptanmış ve kamuoyuna açıklanmıştır. ABD Başkonsolosu olmak hiç kimseyi suçlu olmaktan kurtarmaz. Başkonsolos hakkında derhal soruşturma açılmalıdır" dedi.

"BAŞKONSOLOS HAKKINDA DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALIDIR"

ABD Büyükelçiliği'nin konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamaya değinen Önsel, "Büyükelçilik bir açıklama yaptı. Dedi ki; Biz vize uygulaması için, vize alamadığını bildirmek için Adil Öksüz'ü buradan aradık. İtiraf ettiler. 15 Temmuz'dan sonra basında 6 gün boyunca defalarca manşet olmuş bir FETÖ'cü elebaşısını buradan aramışlar. Bu olsa olsa Adil Öksüz'ün kaçmasına yardımcı olmak amacıyla aranmıştır. Düşünebiliyor musunuz? Aranmakta olan bir kanun kaçağı ABD başkonsolosu tarafından aranıyor. Başkonsolos hakkında derhal soruşturma açılmalıdır" ifadelerini kullandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı görülürken, grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2017, 15:06
YORUM EKLE