YKS Başvuruları İçin Son Günler! YKS Başvuruları Ne Zaman Bitiyor, YKS Ücreti Ne Kadar?

Üniversite sınavına girecek olan adayların başvurularını yapıp başvuru ücretini ödemeleri için son günler yaklaşıyor. Peki YKS başvurusu nasıl yapılır, başvuru ücreti ne kadar ve son başvuru ne zaman?

YKS Başvuruları İçin Son Günler! YKS Başvuruları Ne Zaman Bitiyor, YKS Ücreti Ne Kadar?

Milyonlarca adayın gireceği TYT, AYT, YDT'den oluşan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları Şubat ayının ilk günlerinde başlamıştı. 2 Mart 2021 tarihinde sona erecek olan başvuru süreci ile ilgili detaylar merak edildi. Geçtiğimiz senelerde YKS başvuruları e-Devlet üzerinden yapılamıyordu fakat bu sene bir yenilik yaparak e-Devlet sistemi üzerinden de başvurular alınmaya başlandı. Bunların yanı sıra ÖSYM Başvuru Merkezleri, ÖSYM’nin web adresi ve AİS mobil uygulaması da başvuruları gerçekleştirebileceğiniz kanallar olarak belirlendi.

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularının 4 Şubat ile 2 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan bilgilere göre, YKS için geç başvuru tarihleri de 17-18 Mart 2021 olarak belirlendi.

YKS’YE NASIL BAŞVURULUR?

YKS’ye başvuru yapmak isteyen adaylar ÖSYM Başvuru Merkezleri’nden, ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet sitesinden, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulamasından ve e-Devlet’ten başvurularını gerçekleştirebilirler.

Başvuru esnasında HES kodunuz talep edilecektir. Başvuru yapmadan önce Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet üzerinden ya da SMS aracılığı ile HES kodu almayı unutmayın.

2021 YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

YKS’nin her bir oturumu için ödenmesi gereken tutar 90 lira olarak belirlenmiştir. Başvurularını geç başvuru tarihleri arasında yapan adaylar sınav ücretlerini iki katı olacak şekilde ödeyecektir.

4 Şubat 2 Mart tarihleri arasında yatırılması gereken YKS sınav ücretleri şu şekildedir;

  • Sadece Temel Yeterlilik Testine (TYT) girecek olan adaylar 90 lira ödeme yapmalıdır.
  • TYT ile Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya TYT ile Yabancı Dil Testine (YDT) girecek olan adayların 180 lira ödemesi gerekmektedir.
  • TYT, AYT ve YDT’ye girecek olan adayların toplam ödemesi gereken ücret 270 liradır.

YKS ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

  • Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubelerinden ya da ATM ve internet bankacılığını kullanarak ücretinizi yatırabilirsiniz.
  • Halkbank üzerinden ücretini yatıracak olan adaylar Halkbank ATM’leri, internet bankacılığı ve şubeleri kullanabilir.
  • ING Bank’ın tüm şubelerinden ve internet bankacılığı üzerinden YKS ücretinizi ödeyebilirsiniz.
  • Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM’lerinden YKS ücretinizi yatırabilirsiniz.
  • Ziraat Bankası üzerinden YKS ücretini yatırmak isteyen adaylar yalnızca internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile işlem yapabilirler. Şubelerden ve ATM’lerden YKS ücretlerini ödemeniz mümkün değildir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER