Yeni liste duyuruldu: İşte koronavirüs bakımından en yüksek riskli ülkeler...

Almanya tarafından hazırlanan son listeye göre 20'yi aşkın ülke koronavirüs bakımından oldukça riskli. Peki Türkiye hangi kategoride yer alıyor?

Yeni liste duyuruldu: İşte koronavirüs bakımından en yüksek riskli ülkeler...

Almanya, koronavirüs riski bakımından ülkeleri kategorilere ayırıyor. Hazırlanan son listeye göre 20'den fazla ülke koronavirüs bakımından çok riskli. En yüksek riskli ülkeler arasında Mısır, Portekiz ve İspanya gibi popüler tatil yerleri ile İsrail ve ABD gibi ülkeler bulunuyor. Söz konusu ülkelerden Almanya'ya giriş yapacak olan kişilere yönelik denetimler artırılacak. Koronavirüsü kontrol altında tutabilmek için eyalet yönetimleri de karantina koşullarını daha sıkı bir hale getirebilecek. Almanya, koronavirüs bakımından ülkeleri "normal riskli ülkeler", "yüksek riskli ülkeler" ve " mutasyonlu koronavirüs bakımından riskli ülkeler" olarak üçe ayırdı. 

Normal riskli ülkeler hangileri?

Normal riskli ülkelerde, son 7 gün içerisinde 100 bin kişide 50'den fazla vakanın tespit edildiği ülkeler yer alıyor. Danimarka'nın belirli kesimleri, Avusturya, Norveç, Finlandiya ve Yunanistan dışında Avrupa'nın neredeyse tümü bu kategoride bulunuyor. Dünya geneline bakıldığında ise 100'ü aşkın ülkenin bu kategoride yer aldığı görülüyor. Türkiye de bu kategoride bulunuyor. 

Yüksek riskli ülkeler hangileri?

Yüksek riskli ülkelerde, Almanya'ya göre vaka sayısının çok fazla olduğu ülkeler yer alıyor. 100 bin kişide 200'den fazla vakanın tespit edildiği ülkeler bu grupta yer alıyor. Almanya'da 100 bin kişide 115 vaka saptanıyor. Fakat 100 bin kişide 200'den fazla vakanın kayıtlara geçmediği bazı ülkeler de bu grupta yer alabiliyor. Yüksek riskli ülkeler arasında BAE, Çekya, Slovenya, Sırbistan, Panama, Kuzey Makedonya, Karadağ, Meksika, Lübnan, Litvanya, Letonya, Kosova, Kolombiya, Filistin, İran, Estonya, Bosna Hersek, Bolivya, Andorra, Arnavutluk, Mısır, Portekiz, İspanya, İsrail ve ABD yer alıyor.

Mutasyonlu koronavirüs bakımından riskli ülkeler hangileri?

Mutasyonlu koronavirüs bakımından riskli ülkeler arasında İngiltere, Brezilya, Güney Afrika ve İrlanda bulunuyor. 

Normal riskli ülkelerden Almanya'ya gelen kişilerin en fazla 48 saat içerisinde test yaptırmaları gerekiyor. Bu kişilerin 10 gün boyunca izolasyon altında kalmaları şart. Fakat Almanya'ya girdikten en az beş gün sonra uygulanan koronavirüs testi negatif sonuçlanırsa izolasyondan çıkma hakkına sahipler. Yüksek riskli ülkelerden Almanya'ya gelen kişiler ise üstünden en çok 48 saat geçmiş bir koronavirüs testi sonucu göstermek zorundalar. Bu kişilere yönelik karantina koşulları daha sert olabiliyor. Eyalet yönetimleri, bu konuda karar veriyor. 

Koronavirüs kısıtlamaları uzatılmıştı

Almanya'da mutasyonlu koronavirüs tespit edilmesi üzerine kısıtlamalar 14 Şubat gününe kadar uzatılmıştı. Toplu ulaşım araçları ile mağazalarda maske kullanımı zorunlu olmuştu. Vatandaşların kendi evleri dışından en fazla 1 kişi ile görüşebileceği ifade edilmişti. Yaşlı bakım evlerinde özel tedbirlerin alınmasına ve personelin FFP2 maskelerini kullanmasına yönelik karar alınmış, bakım evlerine girenlere test uygulanacağı belirtilmişti. 

İbadethanelerde insanların maske takmaları, fiziki mesafeye uymaları için uyarı yapılmış, ilahi söylemelerine yasak getirilmişti. 10'u aşkın insanın bir araya gelecek olması halinde iki gün önce belediyeye bilgi verilmesi istenmişti. Kreşlerin ve okulların 14 Şubat gününe kadar kapalı olmasına karar verilmişti. Kritik iş yerleri haricindeki bütün mağazaların faaliyetleri durdurulmuştu. Sadece bankalar, eczaneler ve benzin istasyonları gibi yerlerin faaliyet göstermelerine izin verilmişti. Eğlence merkezleri, sinema ve tiyatrolar, havuzlar, berber ve kuaförler, masaj salonlarının faaliyetlerine son verilmiş, kafe ve restoranların yalnızca paket servis hizmeti yapabilecekleri ifade edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER