Yemin törenindeki Muhafızlar korona pozitif!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Biden'ın yemin töreni sırasında güvenlikten sorumlu olan Ulusal Muhafızlar'dan 200'e yakını koronavirüse yakalandı. 

Yemin törenindeki Muhafızlar korona pozitif!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Biden'ın yemin töreni, Kongre baskının ardından ciddi güvenlik tedbirleri altında yapıldı. Kongre binasının çevresine dikenli teller çekildi. Binanın çevresine ayrıca demir bariyerler ile beton blokların yerleştirildiği görüldü. İçeriden saldırı olasılığına karşı Ulusal Muhafızlar tek tek güvenlik taramasından geçirildi. 20 Ocak günü gerçekleştirilen yemin töreni sırasında 26 bine yakın Ulusal Muhafız, Washington'ın güvenliğinden sorumlu oldu.

Koronavirüse yakalandılar

Washington'da başarılı bir şekilde güvenliği sağlayan Ulusal Muhafızlar'dan 200'e yakını koronavirüse yakalandı. Söz konusu askerlerin, hijyen koşullarına uygun olmayan ortamlarda kalmaları ve fiziki mesafeye dikkat edememeleri nedeniyle koronavirüse yakalanmış olabilecekleri ifade edildi. 

Yerlerde yatmışlardı

Ulusal Muhafızlar'ın Biden'ın yemin töreninden önceki günlerde Kongre binasının içerisinde yerlerde yattıkları görülmüştü. Konuya ilişkin görüntüler tepkilere yol açmıştı. Bu yüzden askerlerin daha rahat dinlenebilmeleri için söz konusu binaya sedyeler gönderilmişti. Askerlerin sedyelerde uzandıkları anlara dair fotoğraflar da ortaya çıkmıştı. Sosyal medyada asıl tepki çeken görüntü ise askerlerin Kongre binasının otoparkında uzandığı anlara dair görüntü olmuştu. Askerler, Kongre polisi tarafından otoparka yönlendirildiklerini iddia etmişlerdi. Biden'ın bu konuya bir çözüm getirmesi istenmişti. 

Biden'ın eşinden kurabiye ödülü

Jill Biden, yemin töreninde güvenliği başarılı bir şekilde sağladıkları için Ulusal Muhafızlar'a kurabiye sürprizi yaptı. Kongre binasının önünde Ulusal Muhafızlar'dan bazılarıyla bir araya gelen Jill Biden, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yeni başkanı Joe Biden ve ailesi adına teşekkürlerini sundu. Jill Biden, Beyaz Saray tarafından askerlere çikolata parçacıklı kurabiyeler hazırlandığını belirterek, tüm kurabiyeleri kendisinin pişirmediğini söyledi. 

"Ben de asker annesiyim"

2015 senesinde beyin kanseri sebebiyle hayatını kaybeden oğlu Beau'ya değinen Jill Biden, söz konusu oğlunun Irak'ta 2008 senesinde bir sene görev yürüttüğünü söyledi. Jill Biden, oğlunun bir sene de Delaware Ordusu'nda Ulusal Muhafız olduğuna dikkat çekerek, kendisinin de bir asker annesi olduğunu ifade etti. Eyaletlerinden ayrılıp Washington'a gelen askerlere teşekkür eden Jill Biden, onlara minnettar olduğunu söyledi. Jill Biden, ailesinin kalbinde Ulusal Muhafızlar'ın daima ayrı bir yeri olacağına dikkat çekti. 

Yemin töreninde "birleşme" vurgusu

Yemin töreni sırasında uzun bir konuşma yapan Biden, birleşme vurgusu yapmıştı. Biden, Amerikan halkını birleştirmeyi hedeflediğini söylemişti. Düşmanlarla savaşabilmek, nefretin karşısında durabilmek, işsizlik, salgın ve şiddetle mücadele edebilmek için birlik olunması gerektiğini belirten Biden, bu şekilde yanlışların doğruya evrilebileceğini ifade etmişti. Biden, birlik olunması halinde istihdamın artacağını, koronavirüsten kurtulunacağını, öğrencilere güvenli okullarda eğitim-öğretim hayatı sunulabileceğini, tüm vatandaşlara sağlık sigortası yapılabileceğini ve ırkçılığın ortadan kaldırılabileceğini kaydetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER