Yasağı delen 35 binden fazla kişiye ceza kesildi!

Türkiye'de 4 Ocak Pazartesi günü ile 11 Ocak Pazartesi günü arasında belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağını delen 35 binden fazla kişiye ceza kesildi. 

Yasağı delen 35 binden fazla kişiye ceza kesildi!

Türkiye'de koronavirüs ile mücadele dâhilinde uygulanan sokağa çıkma yasakları sürüyor. İçişleri Bakanlığı, 4 Ocak Pazartesi günü ile 11 Ocak Pazartesi günü arasında belirli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasağına ilişkin rakamları paylaştı. 

Bakanlık tarafından yapılan son açıklamada, koronavirüs önlemleri dâhilinde sokağa çıkma yasağına riayet etmeyen vatandaşlara yönelik gerekli işlemlerin uygulandığı ifade edildi. Söz konusu açıklamada, hem bireysel sağlığın hem de toplumsal sağlığın muhafaza edilmesi için hayata geçirilen sokağa çıkma yasağının sürdürüldüğü anımsatıldı. 

Hafta içi her gün Türkiye'de vatandaşların toplu halde bir arada bulunmalarını engellemek için saat 21.00 ile saat 05.00 arasında sokağa çıkma yasağının uygulandığı belirtilen açıklamada, Cuma akşamları saat 21.00'dan Pazartesi sabahları saat 05.00'a kadar kesintisiz şekilde sokağa çıkma yasağının mevcut olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, vatandaşların son yasağa genel anlamıyla riayet ettiği vurgulandı. 

4 Ocak Pazartesi günü ile 11 Ocak Pazartesi günü arasında belirli vakitlerde uygulanan sokağa çıkma yasağına riayet etmeyen 35 bin 544 vatandaşa idari veya adli işlem uygulandığına dikkat çekilen açıklamada, söz konusu yasaklar ve alınan çeşitli önlemlerle birlikte koronavirüs vakalarında azalma yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, koronavirüs ile mücadele bitinceye ve normal hayat başlayıncaya kadar sosyal mesafe, maske ve hijyen tedbirlerine riayet edilmesi için çağrıda bulunularak, Türk milletine bu süreçte gösterdikleri sabır dolayısıyla teşekkür edildi. 

Vaka sayıları 10 binin altına indi

Türkiye'de sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasıyla beraber koronavirüs vakalarında hızlı bir düşüş yaşanmaya başladı. Günlük 30 bini geçen vaka sayıları, yeniden 10 binin altına indi. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında yoğunluk haritaları kıpkırmızı olan şehirlerde vaka sayılarının azaldığı ve yoğunluk haritalarının yeşile dönmeye başladığı fark edildi. Kafe, restoran, eğlence merkezleri ve bar gibi yerlerin faaliyetlerinin durdurulması ve insanların toplu halde bir arada bulunmalarının engellenmesinin yanı sıra sokağa çıkma yasaklarının kontrollü bir şekilde uygulanması halinde Türkiye'de koronavirüsün seyri olumlu yönde ilerlemeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER