Vogue'dan skandal hareket: Ten rengini açtılar!

Vogue isimli popüler moda dergisi, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yeni başkan yardımcısı olan Kamala Harris'e kapakta yer verdi. Harris'in ten renginin açılması ise sert bir şekilde eleştirildi. 

Vogue'dan skandal hareket: Ten rengini açtılar!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yeni başkan yardımcısı olan Kamala Harris'e kapağında yer veren Vogue isimli popüler moda dergisi, ırkçı bir harekete imza attı. Harris'in ten renginin açılması sosyal medyada tartışma konusu haline geldi. 

The Guardian gazetesinde konuya ilişkin yer verilen haberde, Vogue dergisi hakkında iki meselenin tartışıldığı ifade edildi. Birincisi Harrris'in ten renginin beyazlaştırılması oldu. İkincisi ise Harris'in biraz daha "acemi" durduğu fotoğrafın tercih edilmesi oldu. 

Konuya ilişkin en sert tepki New York Times gazetesinin yazarı olan Wajahat Ali'den geldi. Ali, Harris'in ten renginin beyazlaştırılmasını "berbat" bir durum olarak nitelendirdi. Vogue Genel Yayın Yönetmeni'ne işaret eden Ali, "Sanırım kendisinin hiç siyasi meslektaşı veya siyasi dostu yok." ifadesini kullandı. Ali, cep telefonuyla bile daha iyi bir kapak fotoğrafı çekeceğinden emin olduğunu belirtti. 

İddiaları reddetti

Vogue, Harris'in ten renginin beyazlaştırıldığına ilişkin iddiaları kabul etmedi. Fakat basın mensupları ve birçok sosyal medya kullanıcısı, Vogue'nin bu reddine onay vermedi. 

Vogue'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Harris'e ait iki fotoğrafın bulunduğu görülüyor. Söz konusu fotoğraflardan birinde Harris'in pembe renkli bir kumaşın önünde durduğu, ikinci bir fotoğrafta ise Harris'in arkasında sarı bir fonun kullanıldığı fark ediliyor. Popüler moda dergisi, hangi fotoğrafı kapak olarak kullanacağını ya da iki fotoğrafa da yer verip vermeyeceğini henüz belirtmedi. 

Söz konusu fotoğrafları Tyler Mitchell'in çektiği öğrenildi. Söz konusu isim, 2018 senesinde Beyonce'nin fotoğraflarını çekerek şöhrete kavuşmuştu. Öte yandan, Harris'in saç şekline, makyajına ve giysilerine de kendi ekibince karar verildiği ifade edildi. 

Vogue dergisinde baş editör olan Anna Wintour, daha önce Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan azınlıklara karşı duyarlı olmayan fotoğraflara ve yazılara yer verildiği gerekçesiyle özür dilemişti. Hata yaptığını belirten Wintour, bu hataların sorumluluğunu üstlendiğini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER