Veri paylaşılması zorunluluğuna "Dur" denildi!

WhatsApp verilerinin paylaşılmasına yönelik zorunluluğa Rekabet Kurulu tarafından "Dur" denildi. 

Veri paylaşılması zorunluluğuna "Dur" denildi!

WhatsApp'ın yeni güncellemesi tartışmalara neden oldu. Söz konusu mesajlaşma uygulamasının Facebook ile veri paylaşımına yönelik kullanıcılara sözleşme sunması üzerine Rekabet Kurulu'ndan hamle geldi. 

Rekabetin korunmasına ilişkin kanunun 6'uncu maddesine aykırı davranılıp davranılmadığının saptanması için resen soruşturmanın başlatıldığı bildirildi. 

Rekabet Kurulu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, WhatsApp kullanım şartları ile gizlilik politikasında değişiklik yapılacağına dair kullanıcılara bilgilendirme yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, WhatsApp kullanıcılarının mesajlaşma uygulamasını kullanmayı sürdürebilmeleri amacıyla Facebook ile veri paylaşımını onaylamalarının istendiği belirtilerek, aksi durumda söz konusu kullanıcıların 8 Şubat günü itibarıyla mesajlaşma uygulamasını kullanamayacakları hatırlatıldı. 

"Daha fazla veri toplayacaklar"

Açıklamada, söz konusu güncelleme nedeniyle Facebook'un daha fazla veriyi toplayıp kullanabilme imkânına sahip olacağına dikkat çekildi. 

Soruşturma neticesinde verilecek son karara kadar kritik zararların meydana gelebileceği vurgulanan açıklamada, rekabetin korunmasına ilişkin kanunun 9'uncu maddesi kapsamında geçici olarak önlem alınmasına karar verildiği belirtildi. 

Açıklamada, WhatsApp kullanan kişilere ait verilen 8 Şubat günü itibarıyla farklı hizmetler adına kullanılmasına ilişkin getirilen şartların Türkiye'de Facebook tarafından durdurulması gerektiğine yönelik karar alındığı ifade edildi. Söz konusu şartları onaylayan ya da güncellemeyi alarak onaylamayan bütün kullanıcılara, belirtilen tarihe kadar Facebook'un "verilerin paylaşılmasına yönelik şartları durdurduğunu" iletmesi gerektiği kaydedildi. 

Ne olmuştu?

WhatsApp Sözcüsü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, kullanıcıların arkadaşlarıyla ve aileleriyle sahip oldukları iletişimin asla bu güncellemeden etkilenmeyeceğini söylemişti. İşletmelerin sosyal medya platformu Facebook vasıtasıyla hosting hizmeti alabileceğini belirten WhatsApp Sözcüsü, kişisel verilerin gizli tutulmasına karşı saygılı olduklarını ifade etmişti. WhatsApp Sözcüsü, son güncellemenin ardından Facebook ile paylaşılan verilerin asla değişmeyeceğini belirtmişti. 

Güncellemeye güvenmeyen birçok kullanıcı ise WhatsApp'ı silerek Telegram gibi diğer uygulamaları indirmeye başladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER