Vatandaşa Ücretsiz Dağıtılacak! Erdoğan Çiftçilere Müjdeyi Verdi

Çiftçilerin elinde kalan patates ve soğanların Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından satın alınacağı ve ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtılacağı açıklandı.

Vatandaşa Ücretsiz Dağıtılacak! Erdoğan Çiftçilere Müjdeyi Verdi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çiftçilere büyük destek haberini açıkladı. Korona virüs salgını sebebi ile zor günler geçirmekte olan çiftçiler, öğrendikleri haber karşısında sevindi. Cumhurbaşkanı talimatı ile gelen destekte ürünlerinin bir kısmı elinde kalan çiftçiler için Toprak Mahsulleri Ofisi olay ile ilgilendi.

Yaşanılan zorlu salgın sürecinde çiftçilerin ürünlerinin bir kısmı ellerinde kalmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çiftçilere müjdeli haberi verdi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bu ürünlerden satın alacağı haberi bildirildi. Evde kalmış ürünlerden 1.200.000 ton patates, 750 bin ton çeltik ve 250.000 ton soğan satın alınacağı haberi ifade edildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınan ürünün vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılacağı haberi de dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamada korona virüs pandemisi sebebiyle yaşanan zorlu süreçte mağdur durumda kalan çiftçinin problemlerini çözmek için destek çalışmalarına devam edeceğini de dile getirdi.

Konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de açıklamalarda bulundu. Kuru soğan ve patates artışlarını engellemeye yönelik kuru soğan ve patates alımı yapılacağını ve bu ürünlerin ihtiyaç sahibi olan ailelere ücretsiz olarak dağıtılacağını ifade etti.

Yaşanan zorlu salgın sürecinde lokanta, otel gibi toplu tüketim yerlerinde meydana gelen talep daralması sebebiyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda soğan ve patates satışlarının gerilediği açıklandı. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır, şeklinde açıklamalar yapıldı. Meydana gelen bu durumun çiftçileri olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşması amacı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir talimat verdi ve Toprak Mahsulleri Ofisi kuru soğan ve patates dağıtımı ile görevlendirildi.

Bu açıklamalar kapsamında üretimin yoğun olarak gerçekleştiği ve depolandığı illerden başlamak üzere çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan üreticilerden, üretici örgütler aracılığı ile 2020 yılı mahsulü olan patates 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacaktır, şeklinde açıklamalar yapıldı. Aynı zamanda bu mahsullerin ihtiyaç sahibi olan ailelere bedelsiz şekilde dağıtılacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER