Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: ‘Uzayda İzi Olmayanın Dünya’da Sözü Olmaz’

Türkiye Uzay Ajansı’nı yöneten Serdar Hüseyin Yıldırım, “Uzayda izi olmayanın Dünya’da sözü olmaz” dedi ve uzayda olmak zorundayız mesajını verdi.

Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: ‘Uzayda İzi Olmayanın Dünya’da Sözü Olmaz’

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Erdoğan’ın duyurduğu 2023 Ay Misyonu’nun ardından gündemdeki yerini koruyor. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da, en çok konuşulan isimlerden biri. Türkiye’nin uzay projeleri ile ilgili Azerbaycan’a giden Yıldırım, uzay projeleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. TUA olarak temasların olumlu olduğunu belirten Yıldırım, “Azerbaycan'da gerçekten bir birikim var. Uydu işletmeciliği gibi konularda altyapı var. Temel bilimlerde çok iyi bilim insanları var. Bunlardan Türkiye'nin bu program çerçevesinde genel olarak istifade etmesi söz konusu. Önümüzdeki günlerde diğer ülkeleri de buna katarak, bir güç birliği içerisinde inşallah bu uzaydaki varlığımızı tahkim etmeyi hedefliyoruz. Biz Türkiye olarak 'bunu yapmalıyız, yapabiliriz' diye yola çıktık ve yapabileceğimize de inanıyoruz. Ama biz istiyoruz ki, burada bir uluslararası iş birliği olsun, öncelikle de kardeşlerimizle olsun.” dedi.

20 ülke ile görüşmeler sürüyor

Yıldırım, aralarında Rusya, Çin, ABD, Japonya ve Avrupa ülkelerinin de yer aldığı 20 ülke ile temasların sürdüğünü belirtirken, uzay programına ilişkin endişesi olanlar içinse şu ifadelere yer verdi:

“Aklımıza gelen her şeyde uzay sistemlerini kullanıyoruz. 'Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz' bizim sloganımız ve buna gerçekten de inanıyoruz. Biz uzayda olmak zorundayız. Uzayda olmayan ülkeler fakirleşecektir. Bu paraları harcamazsak, ileride fakir hale düşeceğiz ve başka ülkelere bağımlı hale geleceğiz. Biz bunu istemiyoruz. Biz, uzayda güçlü şekilde var olalım. Şimdi harcayacağımız paralar, gelecekte tüm ekonomilere geri dönecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER