Uzaktan Eğitimde Yeni Karne Sistemi! 22 Ocak’ta Öğrenciler Karnelerini İşte Böyle Alacak!

Uzaktan Eğitim dönemine geçişle birlikte yüz binlerce veli ve öğrenci karnelerini nasıl alacağını merak ediyor. Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise karnelerin nasıl alınacağını açıkladı. Öğrenciler her dersten bir sınav olacak. Sınavlar ise yüz yüze yapılacak.

Uzaktan Eğitimde Yeni Karne Sistemi! 22 Ocak’ta Öğrenciler Karnelerini İşte Böyle Alacak!

Uzaktan Eğitimde Yeni Karne Sistemi! 22 Ocak’ta Öğrenciler Karnelerini İşte Böyle Alacak!

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından artan vakalar nedeniyle bu dönemde uzaktan eğitim kararı alınmıştı. Fakat yaşanan tek yeni gelişme bu değil! Ayrıca öğrenciler ilk yeni karne ve not sistemine göre puan alacaklar! Detaylar ise haberimizde…

Ülkemizde milyonlarca öğrenci salgın nedeniyle arkadaşlarında ve sınıflarından uzak kaldı. Uzaktan eğitim ile birlikte dönemi bitirecek öğrencilerse yeni bir sisteme göre not ve karne alacaklar! Sınav olmayan öğrencilerin notları neye göre belirlenecek? Veliler, öğrencilerin başarılarını nasıl görebilecekler detaylar haberimizde

Salgından kaynaklı olarak 22 Ocak itibariyle okullarda güz dönemi sona erecek. Öğrenciler ise 2020- 2021 öğretim yılının ilk dönemini uzaktan eğitim ile tamamlamış olacaklar. Öğrencilerin karneleri ise 25 Ocak 2021 tarihinde verilecek. Öğretmenlerin karneleri nasıl düzenleyeceği, sınavların ise nasıl yapılacağı hem veliler hem de milyonlarca öğrenci tarafından merak edilmekteydi.

İlkokul öğrencilerine sınav yapılmayacak. Öte yandan ortaokul ve lise öğrencilerinin ise yazılı ve uygulama puanları ile notları belirlenecek. Ayrıca karne notlarına derse katılım ve performansta eklenecek! İşte yeni karne ve not sistemine dair tüm detaylar;

İLK OKULLARA SINAV YOK

1, 2, 3 ve son olarak 4.sınıfa giden miniklere sınav yapılmayacak. Notları ise derslere katılım ve performanslarına göre verilecek.

ORTA OKULA TEK SINAV

Ortaokul öğrencilerine ise her dersten bir adet sınav yapılacağı duyuruldu. Sınav ise salgın kurallarına uygun şekilde gerçekleşecek. Sınav tarihi ise öğrencilere 1 hafta önce duyurulacak. Ayrıca sınavlar sadece öğrencilerin temel derslerinden yapılacak.

LİSELİLERE DE TEK SINAV

Liselerde de yine tek bir sınav uygulaması yapılacak. Her dersten öğrenciler sadece tek sınav olacak. Ortaokullar da gerçekleştiği gibi liseliler de bu sınavları yüz yüze olacak. Sınavlara ise öğrenciler grup halinde ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak girecek.

Performans çalışmaları ise internet ortamından yapılabilecek uygulamalar ile değerlendirilecek.

NOTLARI NELER BELİRLİYOR?

Milyonlarca veli ve öğrenci ise notların nasıl değerlendirileceğini merakla bekliyor. Bu yıl her ne kadar karne heyecanı olmasa da özellikler veliler çocuklarının notlarını görmek için sabırsızca bekliyor. Yapılan açıklamalara göre ise öğrencilerin başarıları derslere katılım, verilen proje ve ödevler son olarak da girdikleri sınav başarılarına göre oluşacak.

DERSE KATILIM

Öte yandan seçmeli dersler ile birlikte görsel sanatlar, beden eğitimi ve dini bilgiler gibi derslerden sınav olmayacak. Bu derslerin ise not değerlendirmesi ders etkinliklerine katılım ve proje puanlarına göre verilecek.

OKULLARDA YÜZ YÜZE SINAVLAR 4 OCAK'TA

Cumartesi günü de sınavlara girecek öğrenciler içinse sınav tarihler 4-22 Ocak olarak duyuruldu. Telefi öğrenciler de yine bu sınav aralığında sınav olacak. Öğrenciler ise sınava kadar işlenenlerden sorumlu tutulacak. Sınav içerikleri ise Milli Eğitim tarafından değil de okulların kendileri tarafından belirlenecek.  

SINAV SÜRESİ

Ortaokul ve liseler de ise öğrenciler için sınav süresi 40 dakika olarak belirlendi.

KARNE DAĞITIMI NASIL YAPILACAK?

22 Ocak’tan itibaren ise öğrencilerin karneleri verilebilecek. Karneler ise yoğunluğun önüne geçmek adına farklı gün ve zaman dilimlerinde yapılacak.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Anonim Anonim
Anonim Anonim - 3 hafta Önce

Allah Allah işe bak yavvv

SIRADAKİ HABER