Üçlü görüşme başladı! Paşinyan gergin, Aliyev gururlu...

Putin, Paşinyan ve Aliyev, bugün Moskova'da bir araya geldi. Paşinyan'ın Karabağ yenilgisinin ardından hala kendine gelemediği ve gergin olduğu görülürken, Aliyev'in gururlu bir şekilde masada oturduğu fark edildi. 

Üçlü görüşme başladı! Paşinyan gergin, Aliyev gururlu...

Moskova'da kritik üçlü görüşme başladı. Putin, Paşinyan ve Aliyev, Karabağ Savaşı'nın ardından ilk defa toplandı. Bilindiği üzere 27 Eylül günü Azerbaycan'ın yerleşim birimlerine saldıran ve Azerbaycan'ın karşı operasyonuyla şaşkına dönen Ermenistan, 44 günlük savaşın ardından hezimete uğramıştı. Paşinyan, 10 Kasım günü imzalanan ateşkes ile 30 senedir işgal ettikleri Dağlık Karabağ bölgesinden çekilmeyi kabul etmişti. Laçın, Ağdam ve Kelbecer'in Azerbaycan'a teslim edilmesini onaylayan Paşinyan, halk tarafından "hain" olarak anılmıştı. Paşinyan, istifa etmesine yönelik çağrılara rağmen görevini bırakmayacağını söylemişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ordusunun Dağlık Karabağ'da kazandığı zaferden sonra "Ne oldu Paşinyan" şeklinde seslenmiş, bu ifade sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 

Azerbaycan'ın kazandığı zaferin ardından ilk kez Putin, Paşinyan ve Aliyev, bugün Moskova'da bir araya geldi. Söz konusu görüşmeye ait bazı görüntüler ortaya çıktı. 

Putin'in hem Aliyev'e hem de Paşinyan'a teşekkürlerini sunduğu görüldü. Rus lider, Karabağ'da akan kana son vermek, bölgeye istikrar getirmek ve devam ettirilebilir ateşkes için yürüttükleri arabuluculuk faaliyetlerine karşı ılımlı bir tavır sergiledikleri gerekçesiyle Aliyev ile Paşinyan'a teşekkür etti. 

Paşinyan'ın Karabağ yenilgisinin ardından hala kendine gelemediği ve gergin olduğu görülürken, Aliyev'in gururlu bir şekilde masada oturduğu fark edildi. 

"Ateşkes uygulanıyor"

Görüşmeden önce açıklamada bulunan Putin, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya'nın sağladığı ateşkesin uygulandığına dikkat çekerek, Dağlık Karabağ bölgesinde sakinliğin hâkim olduğunu ve şu ana kadar 48 bin sığınmacının bölgeye geri geldiğini söyledi. 

Rusya'nın AGİT Minsk Grubu'nda ortaya konan ilkelere uygun davranmak için çaba harcadığını ileri süren Putin, konuya ilişkin adımların sık sık ortaklarla görüşüldüğünü ifade etti.

"Anlaşmanın hatları tespit edilmeli"

Putin, bugünkü görüşme sırasında ateşkesin hatlarının tespit edilmesinin önem arz ettiğini belirterek, Rusya'nın Dağlık Karabağ'da bulunan barış gücünün çalışmaları, sınırlara kesinlik kazandırılması, insani problemlerin çözüme kavuşturulması ve kültürel mirasların muhafaza edilmesi gibi meselelere yoğunlaşılacağını kaydetti. 

Sınırların ve ticari bağlantıların açılması meselesinin de önemli olduğunu kaydeden Putin, üçlü görüşmenin ılımlı bir havada yapılmasını ümit ettiğini ekledi. 

8 Kasım "Zafer Günü" olmuştu

Azerbaycan, Türkiye'nin de desteğiyle Ermenistan'ı ciddi kayıplara uğratmıştı. Bayraktar TB2 SİHA'ları kullanarak 286 köyü Ermeni işgalinden kurtaran Azerbaycan, dört kasaba ve beş şehir merkezini de Ermenilerden geri almayı başarmıştı. 

Azerbaycan, Karabağ için kritik bir öneme sahip olan Şuşa'nın Ermenistan işgalinden kurtarıldığı gün olan 8 Kasım'ı "Zafer Günü" ilan etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER