Türkiye'nin nüfusu 100 milyona ulaşınca su kıtlığı yaşanabilir!

2030 senesinde Türkiye'de nüfusun 100 milyona kadar yükselmesiyle birlikte kişi başına düşen senelik su tüketiminin 1.120 litreye gerileyebileceği ifade edildi. Su kıtlığı oranı, WWF'ye (Dünya Yaban Hayatı Fonu) 1.170 litre...

Türkiye'nin nüfusu 100 milyona ulaşınca su kıtlığı yaşanabilir!

Türkiye için kuraklık ve su kıtlığı alarmı veriliyor. WWF'nin (Dünya Yaban Hayatı Fonu) hazırladığı rapora göre, ülkemiz ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Kentlerde bulunan insanlar suya erişme konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşabilir. Söz konusu rapora göre, ülkemizde su kıtlığı tehlikesi oranı yüzde 2,78'e geriledi. Filistin ise su kıtlığı tehlikesi oranı yüzde 3,67. Yani Türkiye, bu konuda dünyanın en tehlike altındaki yeri olarak nitelendirilen Filistin'e yaklaşmış durumda. Su kıtlığı konusundaki en risksiz yer ise yüzde 1,54'lük oranla Norveç.

"Temel sebep yanlış planlama"

WWF'den (Dünya Yaban Hayatı Fonu) Stuart Orr, ülkemizin dışında Hindistan'da ve Güney Asya'da bulunan ülkelerden bazılarında da suya erişim konusunda sıkıntıların meydana gelebileceğini ifade etti. İklim değişikliği nedeniyle kentlerde bulunan suyun azaldığına dikkat çeken Orr, su kıtlığının temel sebebinin ise yanlış planlama olduğunu söyledi.

Orr, sulama sistemlerinin nitelikli hale getirilmemesi ve kaçak kullanım sebebiyle su kıtlığının yaşanabileceğini vurgulayarak, suyun doğru paylaştırılmaması ve talep yönetiminin yanlış gerçekleştirilmesinin de önemli nedenler olduğunu aktardı. 

"2030 senesinde risk başlayacak"

WWF'nin (Dünya Yaban Hayatı Fonu) hazırladığı rapora göre, senelik su tüketimi Türkiye'de kişi başına 1.519 litre. Fakat ülkemizde nüfusun 2030 senesinde 100 milyona çıkmasıyla birlikte senelik su tüketimi kişi başına 1.120 litreye gerileyecek. Su kıtlığı oranı ise 1.700 litre olarak değerlendiriliyor. 

NASA da Türkiye'yi uyarmıştı

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından Türkiye'deki kuraklık sorununa ilişkin yapılan bir paylaşım, bu sorunun boyutunun ne kadar büyük olduğunu göstermişti. NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından yapılan paylaşımda, Türkiye'deki yer altı su rezervlerine dair bir haritanın bulunduğu görülmüştü. Bu haritada Türkiye'deki yer altı sularının geldiği durum 11 Ocak 2021'den itibaren ele alınmıştı. GRACE-FO uyduları kullanılarak hazırlanan haritada, turuncu renkte ve kırmızı renkte gösterilen yerlerin ortalamaya göre düşük suya sahip bölgelere işaret ettiği, mavi renkte gösterilen yerlerin ise ortalamaya göre yüksek suya sahip alanları yansıttığı fark edilmişti. Türkiye'de bulunan yer altı sularının genel olarak ortalamaya göre düşük olduğuna dikkat çekilmişti.

NASA'nın (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Türkiye'de bulunan içme suyu kaynakları ile yer altı sularının yağış azlığından etkilendiğine işaret edilmişti. Paylaşımda, ölçümlerin GRACE-FO uyduları ile gerçekleştirildiği belirtilerek, Türkiye'de toprak nemi ile yer altı sularının düşük seviyelerde olduğu belirtilmişti.

Meteoroloji de harita paylaşmıştı

Meteoroloji tarafından yayımlanan raporda da Türkiye'nin genel olarak yağış azlığı nedeniyle sıkıntı yaşadığına dikkat çekilmişti. Söz konusu haritada, bazı bölgelerde "olağanüstü düzeyde kuraklık" yaşandığı, bazı bölgelerde "çok şiddetli düzeyde kuraklık" gerçekleştiği, bazı bölgelerde ise "şiddetli düzeyde kuraklık" ile karşılaşıldığı görülmüştü. Uzmanlar, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi'nde yağışlarda yüzde 80'den fazla azalma yaşandığını belirterek, şehirlere su sağlayan barajların doluluk oranlarında kritik düzeyde düşüş gerçekleştiğini söylemişlerdi. Barajların doluluk oranlarının azalmasıyla eski yerleşim birimlerinin bile gün yüzüne çıktığı fark edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER