Tüm Araç Sahiplerinin Dikkatine! Bunu Yaptırmazsanız 16 Bin 547 Lira Ceza Kesilecek!

Egzoz emisyon ölçümü ücretlerinin yanı sıra emisyon ölçümü yaptırmayanlara ve emisyon değerleri standartların üzerinde olan araç sahiplerine uygulanacak ceza miktarına zam geldi.

Tüm Araç Sahiplerinin Dikkatine! Bunu Yaptırmazsanız 16 Bin 547 Lira Ceza Kesilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolü altında 81 ilde belirli istasyonlarda gerçekleştirilen egzoz emisyon ölçümlerinin ücretlerine zam geldi. Bu ücretlerin yanı sıra ölçüm yaptırmayan ve emisyon değerleri standartların üstünde olan araçların sahibi olan vatandaşlara uygulanan ceza miktarları da yükseldi.

Egzoz emisyon ölçümü yapılmamış ve emisyon değerleri standartlarına aykırı olarak emisyona neden olan motorlu taşıtlar, insan ve çevre sağlığını tehdit etmektedir.

İnsanlarda akciğer, kalp ve solunum yolu hastalıklarına sebep olan egzoz gazı, alerji hastaları, yaşlılar ve çocuklar için büyük bir risk oluşturuyor.

Egzoz emisyonları, motorlu taşıtlardan kaynaklanmaktadır ve kirliliğe yol açarak hayvan, bitki ve cansız varlıklar üzerinde de olumsuz etki yaratmaktadır.

TÜİK tarafından elde edilen verilere göre, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 24 milyon 64 bin 532 araç bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kontrolü altında, bu araçların egzoz gazı emisyon ölçümü 81 ilde yer alan istasyonlarda yapılmaktadır.

GEÇEN SENE 9 MİLYON 371 BİN 637 ARAÇ EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRDI

Geçtiğimiz sene Türkiye genelinde, Bakanlık tarafından 9 milyon 371 bin 637 aracın egzoz emisyon ölçümü gerçekleştirildi.

Emisyon değerleri standartların üstünde olan ve ölçüm yaptırmayan araç sahibi vatandaşlara belirlenen miktarlarda para cezası uygulandı.

2020 yılında, egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmayan vatandaşlara ya da emisyon değerleri standartlarına aykırı emisyona yol açan motorlu taşıtların sahibi olan vatandaşlara toplamda 4 milyon 808 bin 726 lira idari ceza kesildi. En çok ceza verilen iller Ankara, Hatay, Adıyaman, Uşak ve Niğde oldu.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜM ÜCRETİNE ZAM GELDİ

Yeni yılın gelmesi ile birlikte egzoz emisyon ölçüm ücretlerinde de artış yaşandı. 2020 yılında yapılan her ölçümden 80 lira alınıyordu. 2021 yılında bu ücret 90 liraya çıktı.

Bununla birlikte, 2021 yılında 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince egzoz emisyon ölçümlerini yaptırmayan veya ölçümlerde emisyon değerleri standarttan yüksek çıkan araçların sahiplerine verilecek cezanın miktarı da yükseldi.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1895 liralık idari ceza uygulanıyordu ve bu rakam 2 bin 67 liraya çıktı. Yönetmelikler çerçevesinde belirlenen standartlara aykırı emisyona neden olan motorlu taşıtların sahiplerine kesilen 3 bin 791 liralık cezanın da 4 bin 136 liraya yükselmesine karar verildi.

Yetki belgesi olmadığı halde ölçüm yapan, sahte belge düzenleyen istasyonlara 16 bin 547 lira ceza verilecek ve belirlenen usul ve esaslara aykırı ölçüm yapan istasyonlara da 8 bin 272 lira ceza kesilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER