Terör örgütü zor durumda! Yakalanan teröristten SİHA ve İHA’lar itirafı

Turuncu listede bulunan örgüt üyeleri işledikleri suçları ve örgütlerinin zor durumda olduğunu itiraf etti. Sanıklar için ağırlaştırılmış müebbet istemi var.

Terör örgütü zor durumda! Yakalanan teröristten SİHA ve İHA’lar itirafı

Erzincan polisi düzenlenen operasyon ile intihar eylemi gerçekleştirmeyi isteyen teröristi yakaladı. Olay Amasya’da düzenlenirken Erzincan polisi koordinesinde yapıldı. Dava açılan 6 sanık arasında “Baver Çektar” ve“Rezzan Erzingan” kod adları ile bilinen Ahmet Herdem ve Gürkan Düz de bulunuyor. 2 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis istemi bulunmakta. İddianamede, “Rezzan Erzingan” kod adı ile tanınan Gürkan Güz ifadesinde itiraflarda bulundu. Terör örgütlerinin özellikle SİHA ve İHA’lar sebebi ile zor durumda olduğunu itiraf etti.

Turuncu kategoride bulunuyordu

İçişleri Bakanlığı’nın Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride bulunuyordu. Kod adı “Baver Çektar” olan terör örgütü üyesi yakalandı. Aynı zamanda PKK’nın sabotajcısı idi. Bir askeri Erzincan’da askeri minibüs geçişi sırasında yaralayan patlama ile ilişkiliydi.

4’ü tutuklu 6 sanık için çeşitli suçlar sebebi ile 2 yıldan ağırlaştırılmış müebbete kadar hapis cezası istenmişti. Sanıklar ile ilgili hazırlanan 90 sayfalık iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Sabotaj eğitimi almak için dağ kadrosuna katılmışlar

90 sayfa olan sanıkların eylemleri ve toplanan deliller hakkında detayların bulunduğu iddianamede, sanık Herdem ile sanık Düz’ün kırsalda eylem planı yapmak ve eğitim alma amacı ile örgütün dağ kadrosuna katıldıkları öğrenildi. Söz konusu olan sanıkların Erzincan ve Tunceli’de el yapımı patlayıcı ve saldırı eylemi planlayıcısı ve faili olduğu iddianamede anlatıldı. Sanıkların askeri münübüs geçişi sırasında kara yoluna el yapımı patlayıcı yerleştirdikleri belirtildi.

İtiraf etti: Kaçmak isteyen infaz ediliyor

Sanık Gürkan Güz ifadesinde terör örgütünün SİHA ve İHA’lar sebebi ile zor durumda olduğunu, kaçmak isteyen terör örgütü üyelerinin infaz edildiğini,kendisinin de örgütten kaçtığını ve bunun için şehirde eylem gerçekleştirme bahanesini kullandığını ancak Yunanistan’a geçerken güvenlik kuvvetleri tarafından yakalandığı itiraflarında bulundu.

İddianamede, 6 sanık için, çeşitli suçlardan dolayı 22 yıldan 44 yıla kadar hapis ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi bulunuyor.

Herdem hakkında ise Resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemi var.

2020 senesinin eylül ayında düzenlene Erzincan polisi koordinesinde turuncu kategoride yer alan “Baver-Çektar” kod adlı terörist tutuklanmıştı. Üzerinde el bombası ile intihar eylemi gerçekleştirmek isterken Amasya’da etkisiz hale getirilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER