Telefon Kullanan Herkes E-devlet Üzerinden Bu İşlemi Yapmak Zorunda

E-Devlet tek bir uygulama ile birlikte rahatlıkla her türlü kamu ve kuruluşlara erişim sağlamaktadır. Her türlü devlet kurumu başvuruları, duyurular, yenilikler ve güncellemeler E-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Sunulmuş olan fırsatlar doğrultusunda da birçok kişi aktif olarak tüm kurumsal işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirmektedir. İnternet sitesi üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabileceği gibi cep telefonları ve tabletler üzerinde de kullanılabilmektedir. Telefon kullanan herkes E-Devlet üzerinden işlem yapmak zorundadır.

Telefon Kullanan Herkes E-devlet Üzerinden Bu İşlemi Yapmak Zorunda

Kullanıcı ve kişi güvenliği açısından muhakkak yapılması gereken bazı işlemler yer almaktadır. Yapılacak işlemler ile birlikte kişilerin kimlik ve hesap bilgileri kullanılarak herhangi bir şekilde olumsuz bir sonuç elde edilememektedir. Telefon üzerinden e-devlet kullanımı sağlayan herkes şifre işlemlerini belirli aralıklarla kontrol etmelidir. Şifre unutulduğu takdirde ise kişilerden belirli kimlik bilgileri talep edilerek yeni bir şifre oluşturması istenmektedir.

e-Devlet şifresine sahip olmayan veya e-Devlet hizmeti almayan kişiler ise şifre işlemlerini ilk olarak PTT şubelerinden gerçekleştirmektedir. Kimlik bilgileri ile birlikte PTT şubelerine giden kişiler kolaylıkla e-Devlet şifresi alabilmektedir. Verilmekte olan şifre ile birlikte kişiler internet sitesi üzerinden veya telefon uygulaması üzerinden çeşitli alanlarda hizmet alabilmektedir. Şifre değişimi ise kişiye göre tercih edilebilmektedir. Kişiler dilerse şifreyi değiştirmeden anlık olarak kullanım sağlayabilirken isteyen kişiler de siteye giriş yaptıktan sonra istenen bilgilerin doldurulmasının ardından kendileri için en uygun olan yeni bir şifre belirleyebilmektedir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınmaktadır?

e-Devlet üzerinden daha önce herhangi bir işlem yapmamış ve sisteme kaydolmamış olan kişiler direkt olarak PTT şubelerine başvuru yapmalıdır. PTT şubelerine gidildikten sonra ise kişilerden ilk olarak kimlik bilgileri talep edilmektedir. Verilen bilgiler doğruluğunda bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

PTT tarafından verilen e-Devlet şifresi ile birlikte kişiler her türlü kurum ve kuruluş ile ilgili işlemlerini yapabilmektedir. Sisteme kayıtlı olan trafik cezası, sigorta cezası, vergi ödemeleri, fatura ödemeleri, askerlik durumları gibi birçok farklı durum sistemden anında ve kolay bir şekilde görüntülenebilmektedir. Yapılacak olan işlemler de tamamen sistemin alt yapısına kaydedilerek kolaylıkla halledilebilmektedir. Kurumlara direkt olarak giderek herhangi bir şekilde sistem sorgulaması yapmadan kişiler birkaç tuşlama ile birlikte diledikleri bilgileri anında öğrenebilmektedir.

Telefon Üzerinden E-Devlet Kullananlar Ne Yapmalı?

e-Devlet hizmetleri artık uygulama olarak da kullanıcılara hizmet vermektedir. Her türlü kurumsal işlemler uygulama sayesinde kolaylıkla halledilebilmektedir. Kişi güvenliği açısından ise dikkat edilmesi gereken belirli hususlar vardır. Telefon üzerinden E-Devlet kullananlar belirli aralıklar ile şu işlemleri yapmalıdır:

  • Belirli ve düzenli aralıklar ile birlikte sisteme sürekli olarak giriş yapılması gerekmektedir.
  • Sistem bilgisi içerisine kaydedilmiş olan şifrenin değiştirilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Telefon hafızasına kayıtlı olan e-Devlet şifresi var ise kaldırılmalıdır.
  • Şifreyi hatırla seçeneği aktif olan kişilerin bilgileri telefonun kaybolması veya çalınması durumunda riske girmektedir.
  • Şifrelerin unutulması durumunda kişilerin bir yakının T.C. kimlik numarası ve kişinin kendi kimlik bilgileri ile birlikte yeni bir şifre edinmesi gerekmektedir.

Yapılacak olan işlemler tamamen vatandaşın güvenliğini amaçlamaktadır. Kurumsal yerlerden ve çeşitli bakanlıklardan anında bilgi alabilmek sistem ile birlikte mümkün hâle gelmektedir. Korona virüs salgını sebebi ile birlikte karantinada bulunan kişiler de işlemlerini telefon uygulaması üzerinden veya internet sitesi üzerinden kısa bir süre içerisinde kolaylıkla halledebilmektedir. E-Devlet kullanıcılarının yaptığı işlemler direkt olarak sistem alt yapısına kaydedilmekle birlikte ilerleyen dönemler için de herhangi bir sorun arz etmemektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER