Taşeron İşçiye Kadro Var Mı? 1000 TL Seyyanen Zam Ve Tayin Hakkı Geliyor

2021 yılında taşeron işçiye kadro müjdesi dört gözle bekleniyor. Bunlara ek olarak taşeron olarak çalışan işçilere 1000 lira seyyanen zam ve tayin hakkında son dakika haberleri bekleniyor. İşte taşeron işçileri yakından ilgilendiren son gelişmeler...

Taşeron İşçiye Kadro Var Mı? 1000 TL Seyyanen Zam Ve Tayin Hakkı Geliyor

Taşeron işçileri maaş hakkında gelecek olan haberi büyük bir merak içerisinde beklemektedir. Kamu kapsamında sürekli olarak çalışan taşeron işçileri hakkında %4 oranında uygulanmış olan maaş zammı ile ilgili olarak zam oranı arttırılması yönünde talepler yer almaktadır.

Kadroya dâhil olan taşeron işçilerinin en meral ettiği sorulardan biri olan maaş zammı konusu tüm dikkatleri üzerin çekmeyi başarmıştır. Yer alan toplu iş görüşmeleri zam hakkında talepler ve daha birçok konu da masaya yatırılarak işçi haklarını ihlal etmeden gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda Çalışma Bakanlığı’nın da yayınladığı sözleşme ile hemen hemen akıllarda yer alan soru işaretleri gitmektedir.

Taşeron işçileri üzerine bazı öneriler ve düzenlemeler üzerine yoğun çalışmalar geçekleştirmektedir. 6 aylık bir dönem kapsamında %4 zam uygulaması ardından hala yapılması gereken bazı düzenlemeler yer almaktadır. Bu düzenlemeler kapsamında taşeron işçileri hakkında en düşük maaş kriterinin ise asgari ücret düzeyinde eşitlenmiştir.

Zam Yapılacak Mı? Taşeron İşçiye Kadro Geliyor Mu?

Taşeron işçilerinin 2021 yılında beklentisinin büyük olmasının yanı sıra gereken düzenlemeler sayesinde asıl merak edilen sorular gündemde büyük bir oranda yer etmektedir. %17 oranında zam yapılması beklenirken kadroya dâhil olup olmayacağı ise konuşulan konular arasında yer almaktadır.

Kadroya dahil olup olmaması yer alan sözleşme kapsamında belirlenmekle beraber büyük bir ilgi ile takip edilmektedir. Bunun yanı sıra zam konusunda da büyük taleplerin yer alması masanın en çok konuşulan konuşulanlarından da biri olmaktadır. Kadrodan sonra uygulamaya koyulan şu an dahi geçerliliğini koruyan sözleşme kapsamında 6 aylık dönem içerisinde %4 kapsamında artış olacağı düşünülmektedir.

Güncel yeni olan istihdam paketi sayesinde özel sektör kapsamında part- time çalışma imkânları da elde edilmektedir. Bunun yanı sıra oldukça merakla beklenen konulardan biri olan kadınlarında çalışma hangi maddeler kapsamında yer alacağı ise ileriki günlerde konuşulacaktır.

Taşeron işçi olarak bilinen kişilerin kanun kapsamında 696 sayılı hüküm kararnamesi boyunca iş kolu tartışmalarına Bakan Selçuk açıklama getirerek açıklığa kavuşturmuştur. Yer alan kararnamenin Mayıs ayında yayımlandığını belirten Selçuk, sendikalara o zamanda bir durum söylenmediğin, kısmi durumlar kapsamında uygulamaya geçildiğini belirtmiştir. Açıklamalarına kamuda uygulanması ve beklenti anlamında olmadığını dile getirmiştir.

Çalışma Bakanlığı kapsamında yapılan incelemeler ve düzenlemeler kapsamında %4 oranında zam işlemi gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda çalışan kimselerin her 6 ay kapsamında zam uygulaması olacağı da yer almaktadır. Ancak ekonomi alanında büyük zorluklar çeken taşeron işçileri yer alan zammın daha fazlası hakkında gerekli mercilerde başvuru yapmışlardır.

En merak edilen konulardan bir tanesi de tayin hakkı olmaktadır. Yer alan sözleşme kapsamında tayin olması durumunda korunduğu gibi yer alan bazı özel haklarda koruma altına alınmıştır. Gündemde yer alan konular arasında tayin hakkı üzerine birçok görüş mevcuttur. Öyle ki eşleri kamuda çalışan işçilere koşul olmadan tayin hakkı tanınmaktadır. Sadece kurum açısında değil il bazında da tayin haklarının da konuşulduğu ön görülmektedir. Aynı zamanda yer alan birçok alternatif düzenleme konusunda fazlasıyla seçenekleri ortaya koymaktadır. Yer alan bütün çözüm önerilerine karşı resmi bir açıklama da beklenmektedir. Aynı zamanda Tediye ödemesi kapsamında konuşulan tarihlerde merak edilen konular arasında yer alır. 2021 yılı içerisinde yer alan ödemeler konusu ise merakı bir hayli arttırmaktadır. Ödemeler kapmasında miktarlar tamamen kesinleşmediği gibi resmi sonuçlar da herkes tarafından büyük bir merakla beklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER