Suriyelilere var vatandaşa yok! Suriyelilere Aylık 800 TL Maaş Veriliyor! Bu Paranın Kaynağı Nereden Geliyor?

Suriyeli mültecilerin yeni yılda PTT üzerinden aylık 800 TL maaş alıyorlar. Suriyelilerin aldığı maaş yeni yılda sosyal medyanın gündemine geldi. Peki Suriyelilerin aldığı maaş hazine tarafından mı karşılanıyor? İşte yorum yapmadan önce bilinmesi gereken gerçekler.

Suriyelilere var vatandaşa yok! Suriyelilere Aylık 800 TL Maaş Veriliyor! Bu Paranın Kaynağı Nereden Geliyor?

Açıklanan son rakamlara göre ülkemizde 3.645.57 Suriye vatandaşı bulunuyor. Mültecilerin 1.728.540 kişisi ise 0-18 yaş arasındaki çocuklar tarafından oluşuyor. Kadın ve çocukların sayısı ise 2.579.941 olarak belirtildi. Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınmacı olarak yerleşen Suriyeliler hakkında doğru bilinen pek çok yanlış bulunuyor. Sitemiz üzerinden yapılan yorumlarda da devlet yardımlarından faydalanamayan binlerce kişi Suriyelilerin yardım alması hakkında şikayetçi. Bu yazımızda Suriyelilerin devletten aldıkları maaşlar hakkında bilgiler vereceğiz.

SURİYELİLERE AYLIK 800 TL ÖDEME YAPILIYOR

Suriyeli vatandaşlara ülkemiz tarafından 2021 yılında aylık 800 TL ödeme yapılmaktadır. Yapılan bu ödeme bilinenin aksine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmıyor. Mültecilerin masrafları Mülteciler İçin Yardım Programı(FRİT) tarafından karşılanmaktadır.  Türkiye bu konuda Avrupa Ülkeleriyle 3 milyar euroluk iki taksit olmak üzere toplamda 6 milyar euro rakam için anlaşma imzaladı. Suriyelilerin Türkiye’de yaşaması karşılığında Avrupa Türkiye’ye toplamda 6 milyar euro destek vereceğini belirtti. Mevcut koşullarda ise ödemenin 2,7 milyar euroluk kısmının yapıldığı açıklandı. Ödemenin tamamının ise 2025 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz gün PTT üzerinden 800 TL maaş alan Suriyeli kişiyi görüntüleyen bir vatandaşımız, devletin kendilerine yardım yapmadığını ancak Suriyeli vatandaşlara yardım yaptığını belirtmişti. Bu video Twitter üzerinden kısa sürede birçok paylaşım aldı. Suriyelilere ödenen maaşların Avrupa Birliği fonundan karşılandığı ise birçok kullanıcıyı şaşırttı. Öyle ki, çoğu kişi ödenen maaşların Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılandığını zannediyordu.

YANLIŞ BİLİNEN GERÇEKLER

Suriyelilerle ilgili halk arasında bilinen birkaç yanlış bilgi daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Suriyeli vatandaşların hastanede sıra beklememesi durumu. Hastanelerde sadece acil vakalar, engelliler, şehit yakınları, gaziler ve hamilelere öncelik tanınmaktadır. Suriyeli vatandaşların hastanelerde herhangi bir öncelik durumu yoktur.

Suriyeli vatandaşların elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemediği de yanlış bilgiler arasında yer almaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde gelen bu tepkilere açıklık getirdi ve yaptığı paylaşımda Suriyeli vatandaşlarında fatura ödediğini ispatladı.

Suriyeli öğrencilere aylık 1200 lira burs ücreti verilmesi doğrudur. Öğrencilere verilen bu bursların ise %85’i Avrupa Birliği fonu tarafından karşılanmaktadır. Geçtiğimiz dönemde açıklanan rakamlara göre 1.425 Suriyeli öğrenci bu olanaklardan faydalanmaktadır.

Suriyeli vatandaşların 5 yılı doldurduğunda Türk vatandaşı olması durumu da yanlış bilgiler arasındadır. Ülkemizde ‘Geçici Koruma’ başlığı altında bulunan Suriyeli vatandaşlar, Türk bir vatandaşla evlenseler dahi Türk vatandaşlığı alamamaktadırlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahap efe
Vahap efe - 3 hafta Önce

Olan bizim millete oluyo bize gelince vergi bizim sırtımızdan herşeye muaflar oturduğu yerde para alıyorlar habire çocuk yapıyorlar nasıl olsa türk milleti essek tabii

Aylin gece
Aylin gece - 3 hafta Önce

Bu ülke yabancının CENNETİ
Türkün CEHENNEMİ

Vatandas
Vatandas - 3 hafta Önce

Zaten türk vatandaşı oldunuz için almıyoruz bizim vatanımızda ikinci vatandaşsız

Süleyman erkoyuncu
Süleyman erkoyuncu - 2 hafta Önce

Bu haberler tamamen yanıltıcı ve yalan haber. Biz suriyeli 5 dil bilen Bi suriyeli vatandaşa çalışma iznini çok zor da olsa 6 aylığına çalışma bakanlığından izin aldık. Asılsız haberlere inanmayın. Bu tür haberler tamamen kötü niyetli kişilerden çıkıyor.

SIRADAKİ HABER