Sultanahmet ve Suruç saldırılarının bombacısı tutuklandı!

Sultanahmet ve Suruç saldırılarının bombacısı olan DEAŞ'lı terörist Azzo Halaf Süleyman El Aggal tutuklandı. 

Sultanahmet ve Suruç saldırılarının bombacısı tutuklandı!

Suruç saldırısı 20 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşmişti. Türkiye'nin farklı noktalarından Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensupları, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gelmişti. Federasyon mensupları, söz konusu tarihte PKK/YPG'nin kontrolünde olan Ayn El Arap'a yardım götürmek ve söz konusu şehrin tekrar inşasına yönelik yürütülecek çalışmalara katılım göstermek istemişlerdi. Etkinlik kapsamında Ayn El Arap'ta kütüphane kurulacağı, ayrıca bir binanın kreş olarak hazırlanacağı ve bahçesine de çocuk parkı kurulacağı ifade edilmişti. Söz konusu mensuplar basın açıklaması yaparken büyük bir patlama meydana gelmişti. Terör örgütü DEAŞ üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün üstünde bulunan patlayıcıyı infilak ettirmesi üzerine 33 kişinin yaşamını yitirdiği, 86 kişinin de yaralandığı duyurulmuştu. 

Sultanahmet saldırısı ise 12 Ocak 2016 tarihinde meydana gelmişti. İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan meydanda Suriye kökenli olduğu öğrenilen terör örgütü DEAŞ üyesi Nebil Fadli, turistlerin arasına girmiş ve üstünde bulunan bombayı patlatmıştı. Söz konusu saldırı sonucu Alman vatandaşı olduğu öğrenilen 10 kişi yaşamını yitirmiş, 16 kişi ise yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen teröristin babası ile Hüsnü Mahalli'nin babasının amca çocukları olduğu ileri sürülmüştü. Bunun üzerine açıklamada bulunan Hüsnü Mahalli, Fadli ailesini 30 senedir tanıdığını ve söz konusu ailenin intihar bombacısı olmaya eğilimli olduğunu ifade etmişti. 

Terör örgütü DEAŞ mensubu Azzo Halaf Süleyman El Aggal'in hem Suruç hem de Sultanahmet saldırıları için patlayıcıları sağladığı tespit edilmişti. Bunun üzerine MİT ve emniyet ortak bir operasyon gerçekleştirmişti. Söz konusu teröristin Şanlıurfa'da yakalandığı bildirilmişti. 

Tutuklandı

Hain saldırıların patlayıcılarını temin eden teröristin tutuklandığı bildirildi. Alçak teröristin, pek çok intihar eylemini planlayan Mahir El Aggal ile beraber çalıştığı tespit edildi. Türkiye'de düzenlenen saldırılara ilişkin patlayıcıları temin ettiği bildirilen teröristin, ayrıca terör örgütünün lojistiğine ilişkin faaliyet gösterdiği de saptandı. Terör örgütü DEAŞ mensubu Azzo Halaf Süleyman El Aggal, patlayıcıları saldırı için Türkiye'ye yolladıklarına ve söz konusu patlayıcıların hem Suruç'ta hem de Sultanahmet'te düzenlenen intihar eylemlerinde kullanıldığına dair itirafta bulundu. Söz konusu teröristin 2015 senesinde 33 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Suruç saldırısında ve 2016 senesinde 10 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Sultanahmet saldırısında kullanılan malzemeleri sağladığı ortaya çıkmış oldu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER