Süleymani'nin heykelini öpüyorlar!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin talimatı üzerine öldürülen Süleymani'nin balmumu heykeli yapıldı. Söz konusu heykele selam verenlerin yanı sıra öpenlerin bile olduğu görüldü. 

Süleymani'nin heykelini öpüyorlar!

Kasım Süleymani isimli İranlı komutan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin talimatı üzerine öldürülmüştü. Bunun üzerine söz konusu komutanın birçok heykeli, İran'ın farklı yerlerine dikilmişti. 

Tahran'da bulunan Milad Kulesi'ne de Süleymani'nin heykeli yerleştirildi. Balmumu heykele yönelik ilginin büyük olduğu fark edildi. İran'da yaşayan kişilerin, söz konusu heykele selam verdikleri, hatta öptükleri görüldü. Süleymani'nin heykeliyle fotoğraf çekinenlerin bulunduğu da fark edildi. 

Ne olmuştu?

İranlı komutan Kasım Süleymani, 2020 senesinin başında Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) o dönemki başkanı Donald Trump'ın talimatı üzerine öldürülmüştü. Pentagon, bölgede bulunan Amerikan personeli korumak amacıyla bu eylemin gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ait SİHA'dan Bağdat Uluslararası Havalimanı ve etrafına dört adet füze atıldığı ifade edilmiş, Süleymani ile yanındakilerin bulunduğu araçların vurulduğu belirtilmişti. Trump, Süleymani'nin öldürülmesi üzerine Twitter hesabından Amerikan bayrağını paylaşmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Iraklıların Süleymani'nin öldürülmesinden memnun olduklarını ve dışarıda özgürlük için dans ettiklerini belirtmişti.

Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanı Zarif, Süleymani'ye yönelik terörizm eylemi düzenlendiğini kaydetmiş, bunun oldukça "riskli ve aptalca" bir gerilim olduğunu söylemişti. Ülkenin dini lideri olan Hamaney ise Amerika'yı acı bir intikamın beklediğine dair mesaj vermiş, ülkede 3 gün boyunca devam edecek bir milli yas ilan etmişti. Hamaney, cihat direnişinin yüksek motivasyonla devam edeceğini kaydetmişti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Amerika'nın tarihine utanç verici bir lekeyi daha eklediğini söylemiş, söz konusu ülkenin insanlık dışı eylemleriyle uluslararası hukukun ana prensiplerini ihlâl ettiğini ifade etmişti. Ruhani, İran'ın şüphesiz bir şekilde intikam alacağını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER