Süleyman Soylu'dan Üniversite Öğrencilerine 'Vandal' İthamı!

İçişleri Bakanı, Bogaziçinde protesto olaylarına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Soylu'nun açıklaması haberimizde

Süleyman Soylu'dan Üniversite Öğrencilerine 'Vandal' İthamı!

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.'' Vandallar gibi üniversitenin kapısını kırdılar, orası bilim yuvası'' şeklinde açıklama yapan Bakan Soylu, ayrıca Boğaziçi'ndeki protesto soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandığını ve 21 kişinin adliye sevk edildiğini ifade etti.

 Boğaziçinde Ne Oluyor?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'de değişik görevlerde bulunmuş,  eski Haliç Üniversitesi Rektörü olan Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atadı. 2016 yılına kadar Cumhurbaşkanı, üniversitenin seçmiş olduğu üç aday arasından bir tanesini atıyordu. 2016'da yürürlüğe girmiş olan bir olağanüstü hâl kanun hükmünde kararnamesi ile, üniversitelerin 3 kişiyi seçme hakları ellerinden alındı. Cumhurbaşkanı'na ise doğrudan bir atama yapma yetkisi verildi. OHAL dönemi kapsamında Cumhurbaşkanı'na verilen bu olağanüstü yetki, OHAL'in bitmesi ile sonra bir yasa ile bu durum olağanlaştı. Yeni sistemde ise üniversitelerin rektör atamalarında hiçbir seçme rolü yok. Bu durumda Cumhurbaşkanı, milletvekili yapmamış bir AKP'liyi Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atadı.

 Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenci ve öğretim üyeleri olmak üzere pek çok kişi bu olaya tepki gösterdi. Siyasi bir ismin üniversitenin rektörü olamayacağı tarzda görüşleri bulunan öğrenciler ve öğretim üyeleri paylaştıkları bildirilerde ise durumu çok açık bir biçimde ortaya koydular.  Boğaziçi öğrencileri çeşitli protesto eylemlerinde bulunarak Boğaziçi Üniversitesinin rektörlüğün kapısını mühürlediler. Polisin de bulunduğu olaylarda öğrencilerin bir kısmı göz altına alındı. Öğrenciler kendine özgü bir şekilde protesto tarzı izlerken Cumhurbaşkanı tarafından atanan Boğaziçi yeni rektörü Melih Bulu, zaman zaman üniversite öğrencilerinin yanına giderek protestoyu yakından bizzat izlerken bazen ise öğrencilerin karşısında çay içerek yapılan protestoları izliyor. Melih Bulu ise açıklamalar yaparak, zaman zaman müzik zevkini zaman zaman ise sevdiği yazarları, üniversite yıllarında konserleri kaçırmadığını ve Neşet Ertaş'ı  çok sevdiğine dair açıklamalarda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER