SSB'nin bilgilerini sızdıran Özbilgin tutuklandı!

SSB'de (Savunma Sanayi Başkanlığı) önceden proje müdürü olarak görev yürüten ve kuruma ait projelerin ve ihalelerin sızdırılması olayına karışan Yusuf Hakan Özbilgin'in tutuklandığı öğrenildi. 

SSB'nin bilgilerini sızdıran Özbilgin tutuklandı!

SSB'de (Savunma Sanayi Başkanlığı) yaşanan sızdırma olayı savunma sanayi sektörünü derinden sarsmıştı. MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı) ile SSB (Savunma Sanayi Başkanlığı) bir senedir beraber gerçekleştirdiği çalışmalardan sonuç alınmıştı. SSB'de (Savunma Sanayi Başkanlığı) kurulan casusluk ve rüşvet şebekesi ortak operasyon sonucu ağır bir darbe almıştı. Söz konusu şebekede yer alanlardan birinin SSB'de (Savunma Sanayi Başkanlığı) önceden proje müdürü olarak görev yürüten Yusuf Hakan Özbilgin olduğu bildirilmişti. Operasyon kapsamında Özbilgin'le beraber 5 kişinin daha gözaltına alındığı ifade edilmişti. Şebekede yer alan ve gözaltına alınan diğer isimler ise Süleyman Çelikoğlu, Emre Özlük, Mustafa Sırrı Akın, Tuğba Kent ve Emre Alp Durmaz olmuştu. Söz konusu şebekede bulunan isimlerin yurt dışı merkezli firmalar ile kurdukları bağlantılar tespit edilmişti. SSB'ye (Savunma Sanayi Başkanlığı) ait ihalelere ve projelere ilişkin ciddi önem arz eden bilgilerin yurt dışı merkezli firmalara satıldığı ortaya çıkarılmıştı. Bilgileri satan kişilerin önemli miktarda para aldıkları saptanmıştı. Eskiden proje müdürü olan Özbilgin'in evinde arama yapılmış ve 5 milyon Euro bulunmuştu. Gözaltına alınan diğer kişilerin evlerinde de arama gerçekleştirilmiş ve ciddi miktarda döviz bulunmuştu. 

Tutuklandı

"Tosuncuk" olarak adlandırılan Özbilgin'in ilk önce adliyeye gönderildiği, daha sonra da nöbetçi sulh ceza hâkimliğine gönderildiği öğrenildi. Kuruma ait bilgileri sızdıran Özbilgin bugün tutuklandı. Gözaltına alınan Özlük, Akın ve Durmaz'ın adli kontrol koşuluyla salıverildiği ancak söz konusu isimlere yurt dışı yasağı getirildiği bildirildi. 

Süreç

Türkiye'de savunma sanayi sektörüne ilişkin istihbarat faaliyetlerini yürüten MİT (Millî İstihbarat Teşkilâtı), ihaleye fesat girdiğini tespit etmişti. Başsavcılık hemen tahkikat başlatmak üzere hamlede bulunmuş, tahkikat esnasında emniyet ile koordinasyon halinde hareket edilmişti. Bir yıl boyunca fiziki takip ve teknik takip yapılmış, yabancı firmaların temsilciğini üstlenen kişilere gizli bilgilerin satıldığı saptanmış ve hızlı bir şekilde operasyon başlatılmıştı. Türkiye'nin savunma sanayi sektöründe imza attığı projelerin sızdırılması için yurt dışı merkezli firmalar tarafından ülkemizde bulunan temsilcilerine önemli miktarda para gönderildiği ortaya çıkarılmıştı.

Yusuf Hakan Özbilgin kimdir?

Tutuklanan Yusuf Hakan Özbilgin, İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi'nde 3 sene önce proje müdür olarak görev yürütmüştü. Kuruma ait projeleri ve ihaleleri sızdıran Yusuf Hakan Özbilgin'in evinde 5 milyon Euro bulunmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER