Son Dakika Zammı! 2021 Sosyal Destek Ödemeleri Arttırıldı

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal destek ödemelerinde artış yapıldı. İşte, yeni yardım ödemeleri ve detayları.

Son Dakika Zammı! 2021 Sosyal Destek Ödemeleri Arttırıldı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yapmış olduğu son dakika açıklamasına göre,  2021 yılı ilk 6 aylık dönem için yaşlı aylıklarında kişi başına ödenecek yardım tutarının 763 TL'ye,  %40 ile %69 engelli olan kişilerin  aylıklarını ise 609 TL'ye, ve %70 üzerinde engeli bulunan vatandaşların ayrılığını ise 914 TL'ye,  engelli yakını olan kişilerin ayrıldığını ise 609 TL'ye ve ihtiyaç sahibi tüberküloz ile SSPE   hastalarına ödenmekte olan maddi yardım tutarını ise  bin  657 TL'ye,  çıkardıklarını ifade etti. 

 Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamada,  ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için başlatmış oldukları sosyal destek programlarında ödenmekte olan tutarların 2021 senesi itibariyle artırıldığını söyledi.

  Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasının devamında ise koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerden ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara ödenen tutarlar da artışa gittiklerini,  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verilen görevin bir gereği olarak, hak temelli hizmet anlayışıyla toplumun dezavantajlı olan kesimlerine sosyal olarak dışlanmaktan korumakta  olduklarında bir mağduriyetlerini  giderdiklerini  yapmış oldukları hizmet ve yardımların,  toplumun bütün kesimlerine yayılmış olmasının ise artan bütçe kaynaklarının büyük bir rolü olduğunu, vurguladı.

  Bakan Selçuk sosyal ve ekonomik destek hizmetini  2021 yılı  itibarıyla arttırdığını  her bir çocuk için ödeme tutarının ise 1161 TL' ye ulaştığını bu çerçevede 2021 yılı Ocak ayında sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlanmakta olan  131 bin çocuk için 149 milyon lira ödeme yaptıklarına sosyal ve ekonomik destek hizmeti ile çocuklara aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruduklarını ve  yardım edilen çocukların üstün yararına göz ettiklerini dile getirdi.

  Bakan Zehra Zümrüt Selçuk,  zihinsel ve ruhsal engeli bulunan vatandaşların Özel sektörde istihdamını  desteklemek maksadı ile hayata geçirilmiş olan ‘’ Korumalı İşyeri’’ modeli ile işyerlerinde istihdam edilen her bir engelle için ödenen aylık miktarı 2021 yılında 914 TL'ye yükseldiğini vurguladı. Engelli durumda olan bireylerin evde bakımlarının sağlanması maksadıyla evde bakım yardımı hizmeti verdiklerini söyleyen bakan Zehra Zümrüt Selçuk,  2020 yılında 536 bin vatandaşa toplam 9,4 milyar lira ödeme yaptıklarını açıkladı.

  2021 yılın ilk 6 aylık kısmı için evde bakım yardımı çerçevesinde kişi başına ödenecek yardım tutarının bin 657 TL  olduğunu  ifade etti, yaşlı aylığı, engelli aylığı, kronik hastalık yardım miktarı ve engelli yakını aylığının  2021 yılında arttırdıklarını ifade etti.

 Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 2021 yılında silikozis hastalığı bulunan kişilere yapılan desteklerde de bir artış olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER