Son Dakika: Rus Koronavirüs Aşısı Sputnik V Türkiye’de Üretilecek!

Rusya’da RDIF tarafından geliştirilen ve birçok ülkede tescillenen koronavirüs aşısı Sputnik V, Türkiye’de de üretilecek…

Son Dakika: Rus Koronavirüs Aşısı Sputnik V Türkiye’de Üretilecek!

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından fonlanan, Rus koronavirüs aşısı olarak bilinen Sputnik V’nin Türkiye’de üretilmesi için bir Türk ilaç şirketi ile anlaşma sağlandığı duyuruldu. Koronavirüs aşısının Türkiye’de üretim sürecine ilişkin olarak gerekli teknoloji transferinin başlatıldığı da aktarıldı. RDIF, ismi açıklanmayan Türk şirketi ile yapılacak işbirliği sayesinde, Sputnik V’nin dış pazarlarda tanıtımının da daha etkili olacağını bildirdi.

Üretim kapasitesi artırılacak

Sputnik V aşısının yılda yüz milyonlarca doz üretim potansiyeli olmasına dikkat çekilirken, gelecek dönemde üretim kapasitesinin artırılacağı öngörülüyor. Sputnik V aşısının Türkiye pazarının yanı sıra, diğer ülkelere sevkiyatı için Türkiye bir merkez konumunda. Türkiye, bir süredir Çin aşısı CoronaVac’a verdiği acil kullanım onayı ile 1,2 milyondan fazla aşı uygularken, Sputnik V de önemli bir alternatif olabilir. Aşının etkinlik oranı yüzde 90’ın üzerinde.

İnsan adenovirüsü vektörü konseptli bir aşı olan Sputnik V, Rusya dışında Belarus, Arjantin, BAE, Sırbistan, Macaristan, Filistin, Venezuella ve Türkmenistan gibi ülkelerde de tescilli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER