Son dakika: Rus aşısı Türkiye'de üretilecek!

Rusya'da koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V adındaki koronavirüs aşısı Türkiye'de üretilecek.

Son dakika: Rus aşısı Türkiye'de üretilecek!

Son dakika gelişmesine göre Rusya'da koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V, Türkiye'de üretilecek. Söz konusu gelişmeyi Reuters haber ajansı duyurdu. Habere göre, Rus aşısının üretiminin Türkiye'de gerçekleştirilmesi için anlaşma imzalandı.

RDIF (Rusya Doğrudan Yatırım Fonu), Rus aşısının Türkiye'de üretiminin gerçekleştirilmesi için Türk ilaç şirketlerinden biriyle anlaşma imzaladı. Söz konusu aşının üretimi için gerekli olan teknolojinin transfer edilmeye başlandığı ifade edildi. Senede milyonlarca doz koronavirüs aşısının üretilebileceği ifade edilirken, ilerleyen süreçte daha fazla üretim yapılabileceğine dikkat çekildi. Sputnik V'in hem Türkiye'ye hem de diğer ülkelere sevk edileceği bildirildi. 

Hangi ülkelerde tescil edildi?

Sputnik V, Türkmenistan, Paraguay, Venezuela, Filistin, Cezayir, Bolivya, Sırbistan, Macaristan, BAE, Arjantin ve Belarus'ta tescil edildi. Bu aşının şimdi de AB'de (Avrupa Birliği) tescillenmesine ilişkin sürece geçildi.

Çavuşoğlu "ortak aşı üretimi" mesajı vermişti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bir süre önce yaptığı açıklamada, Rus lider Putin'in Sputnik V aşısına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir teklif sunduğunu ifade etmişti. Çavuşoğlu, bunun üzerine Erdoğan'ın hızlı bir şekilde Sağlık Bakanı Koca'ya talimat verdiğini ve kurumlar arasında konuya ilişkin bir mutabakat zaptına imza atıldığını belirtmişti. 

Türkiye'nin Sputnik V aşısına ilişkin Rusya'dan ek bilgi istediğini kaydeden Çavuşoğlu, Koca'nın bu konudaki ifadelerini hatırlatmıştı. Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Rusya'dan söz konusu bilgilerin gelmeye başladığını duyuran Çavuşoğlu, Türkiye ile Rusya arasında sağlanan iş birliğinin amacının yalnızca tedavi olmadığını, "ortak koronavirüs aşısı üretimi" olduğunu söylemişti. Çavuşoğlu, Türkiye'de de Sputnik V aşısının üretiminin hedeflendiğini belirterek, söz konusu hedef doğrultusunda ilerlendiğine dikkat çekmişti. 

Sputnik V aşısının koruma oranı nedir?

Gamaleya Enstitüsü tarafından üretilen Sputnik V aşısının yüzde 91,4 oranında koruma sağladığı ifade edilmiş, Rusya Ulusal Varlık Fonu ise bu oranın yüzde 92 olduğunu bildirmişti. Moderna ve Pfizer/BioNTech aşılarının etkinliğinin yüzde 94'ü geçtiğinin açıklanması üzerine Rusya, Sputnik V aşısının etkinlik oranını yüzde 95 olarak duyurmuştu. Söz konusu aşının 60 yaş ve üstü insanlarda yüzde 90'dan fazla etkinlik gösterdiği kaydedilmişti. Rusya, Kasım ayında toplu aşılama uygulamasına başlamıştı. Toplu aşılamada kullanılan Sputnik V iki doz halinde uygulanıyor. İki dozun arasında üç haftalık bir zaman dilimi bulunuyor. 

Buzdolabında saklanabiliyor 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Yerhov, Sputnik V'in dünyada ilk tescil edilen koronavirüs aşısı olduğuna dikkat çekerek, söz konusu aşının ağır vakalara karşı tam etkinlik gösterdiğini söylemişti. Yerhov, Rus aşısının 2-8 derecede muhafaza edilebildiğini belirterek, yani herhangi bir ilave altyapıya yönelik yatırım gerçekleştirmeden bu aşının buzdolaplarında saklanabildiğini ifade etmişti. Yerhov, TTB (Türk Tabipler Birliği) tarafından aşılara ilişkin hazırlanan bir makalede Sputnik V'e yer verilmemesine tepki göstermiş, bu durumun şaşırtıcı olduğunu söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER