Son Dakika: Meteoroloji Uyardı! Bu İllerde Sağanak Yağış Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü önümüzdeki birkaç gün için vatandaşlarımıza şiddetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Türkiye genelinde yağışlı bir hava bizi beklerken, yer yer don ve sis olayları da gözlemlenecek.

Son Dakika: Meteoroloji Uyardı! Bu İllerde Sağanak Yağış Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarıda bulundu. İnternet sitesi üzerinde yayımlanan rapora göre yeni yıldabatı bölgesinde yağışlı hava bekleniyor.Raporda batı illlerinde yağışın kendisini göstermeye başlayacağını ve Marmara, Ege, Akdeniz ve bazı ilçeler dahil olmak üzere sağanak beklenildiği açıklandı.

Müdürlükten gelen yazılı açıklamaya göre akşam saatlerinde batı kesimlerde hava durumunun parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu olacağı ifade edildi. Marmara, Ege, Akdenizile birlikte Zonguldak ve Düzcebölgelerinde havanın açık ve az bulutlu olması beklenildiği yazıldı. Ege kıyılarında sağanak ve gök gürültülü şekilde görülmesi beklenen yağışların İzmir, Çanakkale, Muğla ve Aydın bölgesinin kıyı, Balıkesir’in batı çevrelerinin ise yağışlarının kuvvetli geçeceği bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde gece ve sabah saatleri başta olmak üzere sis ve pus durumları konusunda buzlanma ve don olaylarının gerçekleşebileceği öngörülüp kamuoyu bilgilendiriliyor.

Sıcaklığın ülke genelinde mevsim normalllerinin üzerinde seyretmeye devam etmesi üzerine sıcaktıkta önemli oranda bir değişim beklenmemekte. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerinden hafif esmekte iken, batı marmara ile egenin kuzey kıyılarında kuvvetli bir şekilde rüzgar beklenildiği ifade ediliyor.

Gök gürültüsü ve sağanak yağışın gece saatlerinde birlikte gerçekleşmesi beklenirken Çanakkale ve Balıkesir illerinde kıvı kesimleri yağışların kuvvetli olabileceği konusunda uyarılmakta. Muğla’nın kıyı kesimleri de kuvvetli yağış dolayısı ile riskli olan bölgeler arasında ayer almakta. Akdeniz bölgesi parçalı bulutlu bir görüntü sergilerken batıda Akdeniz’in batıda kalan kısımlarında ise vatandaşa, pus ve sis olayları ile ilgiliuyarılarda bulunuluyor. Akdeniz yer yer pus ve sis ihtimali ile birlikte, karadeniz bölgesinin batıda kalan kısımlarına ise gökyüzünün parçalı bulutlu olacağı uyarısı verildi. Düzce ve Zonguldak şehirlerinde yer yer çok bulutluluk görülmesi beklenirken, gün içinde yağışların hafif oranda geçeceği belirtiliyor. Sis ve pus dolayısı ile yerlerde buz ve donma olayları ile karşılaşılma riski için Meteoroloji Genel Müdürlüğü  halkı gün içerisinde dikkatli olmaları konusunda uyarmakta.Oluşması muhtemel olan ani bir şekilde sel, su baskını, yıldırım hortum ve kuvvetli yağış sırasında rüzgar gibi konularda tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER