Son Dakika... İstanbul'da Ulaşıma Zam! Taksi, Minibüs ve Dolmuşlara Zam Geldi

İstanbul'da ulaşıma zam geldi, 2021 yılına son günler kala İstanbul'da minibüs, taksi ve dolmuşlara zam geldi. Yapılan zam ile birlikte taksi açılış ücreti ve kısa mesafe ile uzun mesafe ücretleri de artmış oldu.

Son Dakika... İstanbul'da Ulaşıma Zam! Taksi, Minibüs ve Dolmuşlara Zam Geldi

2021 yılına sayılı günler kala yavaş yavaş zam haberleri de gelmeye başladı gelen son dakika zam haberine göre. İstanbul'da taksi, minibüs ve dolmuşlara zam geldi. İstanbul'da yapılan zam halkı ekonomik açıdan olumsuz etkiledi. Minibüs, Taksi ve dolmuş tarifeleri sizin için haberimizde... İşte o haber.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi olan (UKOME) tarafından yapılan toplantı, İstanbul Yenikapı'da bulunan Avrasya Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. 2020 yılının son toplantı olma özelliği taşıyan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısının en önemli ve en güncel gündem maddeleri minibüs, taksi ve taksi dolmuş ücret tarifesi ve dolmuş ve minibüsten taksiye dönüşmek isteği bulunan 1000 taksi plakası teklifi oldu. Minibüs, taksi, dolmuş ücretlerine tam tamına yüzde 11 oranında zam önerildi.

Sunulan bu teklif zammı oy çokluğu ile kabul edildi. İstanbul için en kısa mesafenin 2,50 Türk Lirasından teklif edilen %11 zam oranı ile birlikte ücretin 2,75 TL olması öngörülürken. İstanbul içi en uzun mesafenin ücreti 3,70 Türk Lirasından sunulan teklif ile birlikte %11 zam oranı üzerinden bu ücretin 4 Türk Lirası çıkması için teklif sunuldu. Taksi, minibüs ve dolmuş ücretlerine yapılması düşünülen yüzde 11'lik zam uygulaması ise oy çokluğu ile kabul edildi. İstanbul için minibüs ücretlerinde en kısa mesafe 2,50 TL'den 2,75 TL’ye çıkmış oldu. İstanbul için en uzak mesafe ücreti ise yapılan zam oranı ile birlikte 3,70 TL'den, 4 TL'ye çıkmış oldu.

Taksi Ücretlerine Ne Kadar Zam Geldi? Taksi Açılış Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Sektör temsilcileri ile bir araya gelen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) temsilcilerinin yapılanan toplantının ardından ulaşım ücretlerine yapılan zamlar açıklandı. Açıklanan kararlar neticesinde taksi açılış ücreti 5 TL'den alınan karar ile 5,50 Türk Lirasına yükseltildi. Söz konusu olan ücretler D segmentli taksiler ve C ve üstü segmentte olan elektrik motorlu taksiler için önceden açılış ücreti 5.75 TL olarak alınıyorken, yeni yapılan zam ile beraber bu ücret 6.38 Türk Lirasına yükseldi. Lüks taksilerde ise bu fiyat öce 8.50 TL olarak alınıyorken yapılan zam ile birlikte açılış ücreti 9.44 TL'ye yükseltildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER