SON DAKİKA: Hollanda hükümeti istifa etti!

Çocuk yardımları skandalına imza atan Hollanda hükümetinden genel seçime 2 ay kala istifa haberi geldi. Peki istifanın asıl nedeni ne, Hollanda hükümeti neden istifa etti?

SON DAKİKA: Hollanda hükümeti istifa etti!

Hollanda'nın kamu haber ajansı NOS tarafından yayınlanan habere göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’un liderlik yaptığı koalisyon hükümeti bugün istifa ettiğini ilan etti. Bu istifanın sebebinin çocuk bakım yardımı alan binlerce aileye devlet görevlilerinin “sahtekar” diye yaftalaması olduğu dile getirildi.

100’e yakın aile, Rutte hükümeti tarafından, hatalı şekilde çocuk yardımlarına ilişkin soruşturmada yolsuzlukla ve sahtekarlıkla suçlanmıştı. Bu durum ailelerde iflaslar ve boşanmalara neden olmuştu.

SİYASİ SORUMLULUĞU ÜSTLENDİLER

Perşembe akşamı, hükümeti oluşturan 4 siyasi partinin lideri toplandı ve istifa kararı görüşüldü. 2017 yılından beri görevde olan 3.Rutte hükümetinin liderleri, çocuk yardımları ile ilgili skandalların siyasi sorumluluğunu üstlendi. 3. Rutte hükümeti, Cuma günü yapılan bakanlar kurulu toplantısı ile son kabine toplantısını yapmış oldu.

17 Mart’ta yapılacak olan genel seçimlere kadar, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamındaki programın uygulanmaya devam edeceği de açıklanmış oldu.

Hollanda Meclis Soruşturma Komisyonu tarafından Aralık ayı ortalarında yayınlanan raporda, 2. Mark Rutte hükümeti döneminde çifte pasaportu olan yaklaşık 30 bin ebeveyne, "eşi görülmemiş adaletsizlik" yapıldığı kaydedilmişti.

İSTİFANIN SEBEBİ NE?

Çocuk bakım yardımı alan binlerce aile, devlet görevlileri tarafından “sahtekar” diye yaftalanmıştı ve Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu, devlet görevlilerinin bu aileler hakkında işlem yaptığını ortaya çıkardı.

BAKAN AYRIMCILIK YAPTIĞI ORTAYA ÇIKINCA İSTİFA ETMİŞTİ

Ailelere çocuk bakım yardımı ödemelerini yapan vergi dairesi, hatalı/eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi nedenleri ileri sürerek ailelere yapılan ödeneğin kesilmesine ve yapılan yardımların geri alınmasına karar kılmıştı.

Yüzlerce aile, bakım yardımına hak kazanan kişilerin etnik kökenlerine bakılarak ayrımcılığa maruz bırakıldığını savunmuştu ve ödeneklerin kesilmesi nedeniyle mahkemeye başvurmuştu. Yapılan vergi incelemelerinde etnik köken ve çifte vatandaşlık gibi faktörlere bakılarak ayrımcılık yapıldığı ortaya çıkmıştı ve Vergi Bakanı Menno Snel istifa ettiğini açıklamıştı.

Ayrımcılığa uğradığı ortaya çıkan ve bakım yardımının kesilmesi nedeniyle mağdur olan ailelere Hollanda hükümeti tarafından tazminat ödenmişti.

Perşembe günü, geçtiğimiz dönem hükümet ortağı olan İşçi Partisi (PvdA) lideri ve eski Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Ascher, gelen yoğun eleştiriler nedeniyle genel başkanlık görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER