Son Dakika: Erdoğan müjdeyi verdi! Hisar-A’nın Tüm test sonuçları başarılı

Yerli ve Mİlli olan Hisar-A Hava Savunma Füze Sistemi tüm testleri başarı ile geçti.

Son Dakika: Erdoğan müjdeyi verdi! Hisar-A’nın Tüm test sonuçları başarılı

Son dakika haberine göre Başkan Recep Tayyip Erdoğan Hisar-A (Hava Savunma Füze Sistemi) için müjdeyi vermişti. Yeni elde edinilen bilgilere göre ise Hisar-A yapılan tüm testleri başarı ile geçti. Tabi olduğu testleri başarı ile geçmeyi başaran füze sistemi Türkiye’nin önemli bir projesi. Ve artık bu önemli proje seri üretime geçmek için hazır bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istediği noktalara konuşlandırılacak olan Hisar-A müthiş özellikleri bünyesinde bulunduruyor. İşte o harika özellikler ve haberimizin detayları…

Hisar- A isimli Hava Savunma Füze Sistemi son dakika haberine göre Cumhurbaşkanlığı Sanayii Başkanlığının koordinasyonunda ASELSAN VE Roketsan iş birliğinde geliştirildi. Yerli ve milli olarak geliştirilen füze sistemi envantere girmeye hazır hale geldi.

Başkan Erdoğan Açıklamayı Yapmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ASELSAN ve Roketsan tarafından geliştirilmiş olan SSB koordinasyonu ile yerli ve milli füze sistemimiz Hisar A’nın envantere giriş öncesinde son kabul testinin yapılmış olduğunu bildirmiştir.

Füze Sisteminin Özellikleri

Hisar- A’nın önleme menzili 15 kilometre, önlem irtifası ise 8 kilometredir. Ve 360 derece etkinlik sağlamaktadır. Hava Savunma Füze Sistemi’nin sahip olduğu yetenekler arasında 6 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme becerisi bulunuyor. Hava Savunma Füze Sistemi sabit ve döner kanatlı uçaklar, seyir füzeleri, insansız hava araçları ile birlikte havadan karaya atılan füzelere karşı etkin savunmanın yanı sıra, hareketli zırhlı birliklerin ve sabit birliklerin de korunmasını sağlayabilmektedir.

Tüm bu özelliklerin yanında Hisar A’nın hızlı konuşlanma, kısa reaksiyon süresi ve hızlı mevzi değiştirme yetenekleri de bulunmaktadır.

Envantere girmeye hazır hale gelen önleme menzili 15 kilometre, önlem irtifası 8 kilometre olan yerli ve milli hava savunma füze sistemi 360 derece etkinlik sağlarken tüm testleri başarılı bir şekilde geçebilmiştir.

Tarihçe kısmına bakıldığında ise 2020 yılının 3. ayında Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir katılmış olduğu televizyon programında Hisar’ın Bahar Kalkan Harekatı’nda bir haftaya yer alacağını duyurmuştu.

Aralık 2020’de ise Türkiye’nin Hisar A+ sisteminin seri üretime başladığı şeklinde duyurular yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER