Son Dakika! DSÖ Alarma Geçti! Corona Mutasyon Geçirdi! Ülkeler İngiltere'ye Uçuşları Durdurdu!

Dünya Sağlık Örgütü acil toplandı! DSÖ Koronavirüsün mutasyon geçirdiğini çok daha bulaşıcı yeni bir türünün Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldüğünü duyururken, Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika ve Fransa gece İngiltere ile uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Son Dakika! DSÖ Alarma Geçti! Corona Mutasyon Geçirdi! Ülkeler İngiltere'ye Uçuşları Durdurdu!

Dünya Sağlık Örgütü, alarma geçti. Ülkeler uçuşları durdurdu. İngiltere’de görülen mutasyonlu koronavirüs Hollanda, Danimarka ve Avustralya’da da görüldü! İngiltere'de görülen mutasyonlu Covid-19 virüsü nedeniyle Almanya ve Avrupa Birliği, İngiltere ile tüm karşılıklı uçuşları durdurduğunu açıkladı!  Almanya Ulaştırma Bakanı yayınladığı bildiride “Mutasyona uğramış Covid-19 virüsünün Almanya'ya ulaşmasına engellemek için bu uçuş yasağı gerekliydi” dedi.

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı yayıldığı açıklandı. Yeni koronavirüsün aşıya karşı ise dirençli olduğu tespit edildi. AB ülkeleri mutasyona uğrayan koronavirüs nedeniyle AB'nin 1008/2008 sayılı düzenlemesinin 21. maddesi gereğince şu kararları aldı;

Pazar gece yarısından itibaren 6 Ocak'a kadar İngiltere ile tüm karşılıklı uçuşlar durduruldu.

İngiltere'de kalan Almanlar, sadece Alman Hava Yolları'na ait uçaklarla gelebilecek. İngiltere'den gelen uçaklar bir daha geri dönmeyecek. Bu nedenle, British Airways kullanılmayacak.

Dönüş yolcularını taşıyan uçak personeline, iki ülkede kalan vatandaşları karşılıklı götürdükleri süre içinde yasak olmayacak. Ancak bu kişiler yeniden uçuş yapamayacak.
Sadece posta, havayolu ile yük taşımacılığı ve boş uçuşlar serbest olacak.

Sağlık personeli ve kamu sağlığını ilgilendiren zorunlu hallerde, sağlıkçılar uçuş yapabilecek.

Öngörülemez ve kaçınılamaz acil durumlardan kaynaklanan acil konularda, diğer üye devletlere kısıtlama getirebilir, trafik ve karşılıklı gidiş geliş durdurulabilir

ÜLKELERDEN AÇIKLAMA!

İsviçre Sağlık Bakanlığı mutasyona uğrayan coronavirüs için “Henüz yeni virüsü ve tehlikelerini bilmiyoruz. Aşıya karşı reaksiyonunu ve aşının buna karşı etkisini bilmiyoruz. Elimizde çok az veri var” açıklamasını yaptı. İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise yaptığı açıklamada, İngiltere ile olan hava yolu ulaşımının 6 Ocak tarihine kadar askıya aldıklarını söyledi.. Fransa'nın ise AB ile işbirliği yapacağı öğrenildi.

Yeni mutasyona uğrayan covid 19 virüsünün, virüsün hücrelere girdiği proteinleri değiştirdiği ve aşıyı etkisiz hale getirdiği belirlendi. İngiltere'de koronavirüse karşı kullanılan BioNTech/Pfizer aşısı, bu proteine karşı bir bağışıklık oluşturuyordu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER