Son Dakika! Cumhurbaşkanın'dan Asgari Ücret Sorusuna Yanıt Geldi

2021 Yılına az bir süre kaldı milyonlarca kişi asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Merak edilen detaylar haberimizde...

Son Dakika! Cumhurbaşkanın'dan Asgari Ücret Sorusuna Yanıt Geldi

 Yeni yıla sayılı günler kala asgari ücret zammını belirlemek için komisyon 3. kez toplanırken, nihai karara ulaşmak için son bir toplantı kaldı. Milyonlarca asgari ücret ile çalışan vatandaş çıkacak sonucu merakla içinde beklerken gazeteciler tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönlünden geçen asgari ücreti soruldu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu soruya şu şekilde yanıt geldi, "Belli bir yere gelsin, sonra cevap vereceğiz." dedi.

AK Parti grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çıkışta ise gazetecilerin sorularını cevapladı. Asgari ücret ile çalışan milyonlarca kişi, yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını merak içinde bekliyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu dün 3. toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan toplantıda TÜİK, 2021 yılında verilecek olan yeni asgari ücret hesaplamaları için  ağır işlerde çalışanlar vatandaşlara  2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar vatandaşlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar vatandaşlar için ise 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak komisyona sundu. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. ve son toplantısını gelecek hafta yapacağı biliniyor. Son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yapacak. 

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir? 

Asgari ücreti belirlemede, yasa gereği 5'er işçi olmak üzere, işveren ve hükümet temsilcisinin bulunduğu 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları için bu çerçeve de 4 kez toplanıyor.Bakanlık tarafından belirlenen bu üyelerden birinin başkanlık ediyor olduğu komisyon, minimum 10 üyenin katılımı ile toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşit olduğu bir durum ile karşılaşıldığı zaman ise başkanın oyunun bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2020 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret, medeni durumu bekar olan bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 TL, vergiler ve kesintiler düştüğünde  ise net  maaş 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Görmez
Mustafa Görmez - 4 hafta Önce

Muğla Menteşe emekliyim asgari geçim parası en az 3650 tl olması gerekiyor Türkiye de geçim sıkıntısı var bu Türkiye genelinde 4kişilik aile geçimi 3950Tl.dir saygılar sunarım

SIRADAKİ HABER