Son Dakika: 5,5 büyüklüğünle deprem meydana geldi!

İran'ın Hürmüzgan eyaletinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan olayda can kaybı ya da yaralı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Son Dakika: 5,5 büyüklüğünle deprem meydana geldi!

İran’da 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet, ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde gerçekleşti.

Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi yaşanan deprem ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada merkez üssü Hürmüzgan eyaletine bağlı olan Bender Lenge ilçesinde yerel saate göre 01.01’de deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin derinliği ise 19 kilometre derinlikte meydana geldi. Basra Körfezi kıyısında bulunan eyalet yaşanan deprem ile sarsıldı. Can ya da mal kaybı olup olmadığına ilişkin bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Geçtiğimiz sene 2020’de 31 Aralık tarihinde de İran’da bir deprem yaşanmıştı. 5.9 büyüklüğünde meydana gelen olay Van’da da hissedilmiş 4 köyde evler çökmüş ve 9 can kaybı yaşanmıştı.

26.09.2020 tarihinde ise ülkenin kuzeydoğu bölgesinde kalan Gülistan eyaletinde 5.2 büyüklüğünde deprem yaşanmıştı. Tahran Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada yerel saate göre 09.16 saatinde kaydedilen deprem 10 kilometre derinlikte meydana gelmişti.

Yine 27.10.2020 tarihinde deprem ile sarsılan İran’da bu kez olay Yezd eyaletinde gerçekleşmiş ve 5.2 büyüklüğünde yaşanmıştı. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi yaptığı açıklamada Behabad isimli ilçede korkutan olayın 01.04 saatinde gerçekleştiği bildirilmişti. 8 kilometre derinlikte yaşanan olayda can ya da mal kaybı yoktu.

8 Mayıs 2020 tarihinde ise başkent Tarhan’da 5.1 büyüklüğünde deprem yaşanmış ölü ve yaralı bulunduğu açıklanmıştı. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi, yaptığı açıklamada depremin 00.48 saatinde meydana geldiğini ve 7 kilometre derinlikte olduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz yıl yaşanan 8 Mayıs tarihli olayda 1 can kaybı verilmiş 11 kişinin ise yaralı olduğu bildirilmişti. İran Acil Servisler Kurumu yaşanan can kaybı için 60 yaşında biri öldü sözlerine yer vermişti. Halidi, felaket sonrası ilk yardım ekiplerini bölgeye göndermiş, Kum, Elburz ve Gazvin şehirlerinde de hissedilen bir doğal afet yaşanmıştı. İran Gençlik ve Spor Bakanlığı ise açıklama yaparak evlerine dönmek istemeyen vatandaşların spor salondarında kalabilecekleri sözlerine yer vermişti.

Yaşanan depremlerin sebepleri olarak ise büyük çoğunluk olarak Dünyadaki tektonik tabakaların hareketi sonucu gerçekleştiği bilinmekte. Bununla birlikte insanların yaptığı köprüler ve petrol kuyuları açması gibi eylemler de yapay deprem oluşumuna sebebiyet veren durumlardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER