Şok Gelişme! Koronavirüs Aşısı Olan 23 Kişi Öldü

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen aşıyı olan 23 kişinin öldüğü belirtildi.

Şok Gelişme! Koronavirüs Aşısı Olan 23 Kişi Öldü

Koronvirüs pandemisine karşı tüm dünyanın umudu aşılar oldu. Almanya-ABD ortak girişimi olan Pfizer-BioNTech aşısı da, koronavirüse karşı en etkili aşılardan biri olarak ifade ediliyor. Ancak Norveç’ten gelen haberler korkuttu. Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, aşıların kısmen riskli olduğunu belirtti.

Aşı olan 23 kişi hayatını kaybetti

Norveç İlaç ajansından yapılan açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısı olan 23 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ölüm vakalarını inceleyen yetkililer, aşının ileri yaştaki insanlarda bazı hastalıkların ciddi yan etkiye yol açtığını ve ölümlerin bundan kaynaklandığını aktardı.

Norveç’te aşılama süreci 27 Aralık’ta başladı ve 2 haftanın üzerinde zaman geçti. Aşılar Norveç’te ücretsiz olarak sunulurken aşılama ilk önce huzurevlerinden başlamış ancak ileri yaştaki vatandaşlardan 2’si hayatını kaybetmişti.

Türkiye’de aşı olanların sayısı 600 bine yaklaştı

Öte yandan Türkiye’de, 13 Ocak’ta Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fahrettin Koca gibi isimler aşı olurken ilk etapta aşılama sağlık çalışanlarını kapsayacak. Şu ana kadar aşı olanların sayısı 580 bini geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER