Skandal ortaya çıkınca hükümet istifa etti!

Gelir araştırması sisteminde vergi dairesi tarafından hukuk dışı hareket edildiği ve birçok ailenin mağdur edildiği gerekçesiyle Hollanda hükümetinden flaş istifa kararı geldi. 

Skandal ortaya çıkınca hükümet istifa etti!

Hollanda hükümetinden flaş istifa kararı geldi. Hollanda Başbakanı Rutte ile birlikte bakanlar görevi bıraktı. Ülkede çocuk bakımı yardımlarının kötü idare edilmesinden ve birçok ailenin ekonomik bakımdan ciddi zarar görmesinden Hollanda hükümetinin sorumlu olduğunu belirten bir raporun ardından istifa kararı geldi. 

Hollanda Parlamentosu, geçen Aralık ayında bir araştırma komisyonu kurmuştu. Ülkede çocuk bakım yardımında bulunulan birçok ailenin devlet yetkililerince sahtekâr olarak nitelendirildiği ve söz konusu ailelere ilişkin işlem uygulandığı söz konusu komisyon tarafından rapor haline getirilmişti. Raporda, devlet yetkililerinin, çocuk bakım yardımı alan ailelere ilişkin gelir araştırmalarında hatalı olduğu ifade edilmişti. Söz konusu hataların ardından birçok ailenin haksızlığa uğradığı ve bu ailelere verilen ödeneklere son verildiği belirtilmişti. Raporda, bu durum "eşi benzeri olmayan bir adaletsizlik" olarak değerlendirilmişti. Gelir araştırmasına ilişkin sistemde vergi dairesi tarafından hukuk dışı hareket edildiği kaydedilen raporda, idari hatalar yüzünde binlerce aile hakkında "sahtekârlık yaptıklarına" ilişkin tahkikat başlatıldığı ifade edilmişti. 

Ne olmuştu?

Hollanda'da çocuk bakım yardımlarını tahsis eden vergi dairesi, ailelerin hatalı ya da eksik beyanda bulunduklarını, belgelerinin yetersiz olduğunu, usulsüzlük yaptıklarını ve hatta evrakta sahtecilik yaptıklarını iddia ederek, söz konusu ailelere verilen yardıma son verilmesine yönelik karar almıştı. Ailelerden o zamana kadar yapılan tüm yardımlar da geri istenmişti. Bunun üzerine birçok aile, etnik kökenleri nedeniyle ayrımcılık ile karşı karşıya kaldıklarını belirtmiş, çocuk bakım yardımına son verilmesi üzerine olayı yargıya taşımıştı. Gelir araştırmalarında çifte vatandaşlık ve etnik köken gibi faktörlerin göz önünde bulundurulduğu ortaya çıkınca Vergi Bakanı Snel görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Ayrımcılığa maruz kalan ve çocuk bakım yardımına son verilmesi üzerine ciddi düzeyde mağduriyet yaşayan bütün ailelere tazminat verilmişti. 

İşçi Partisi lideri istifa etmişti

Hollanda Başbakanı Rutte, bu olayın "utanç verici" olduğunu söylemişti. İşçi Partisi lideri Asscher ise görevi bırakmaya karar vermişti. 2012-2017 seneleri arasında Sosyal İşler Bakanı olan Asscher, vergi dairesinin bu kadar aileyi mağdur ettiğini bilmediğine dair bir açıklama yapmıştı. Mağduriyet yaşayan aileler, Ekonomi Bakanı Wiebes ve Maliye Bakanı Hoekstra dâhil olmak üzere 5 siyasi isim hakkında suç duyurusu yapmıştı. 

"Boşanmama neden oldular"

Vergi dairesinin mağdurlarından Roger Derikx, çocuk bakım yardımı ödemelerinin geri istenmesi üzerine boşanmak zorunda kaldığını söylemişti. Evine gelindiğini ve buzdolabı ile arabasının alındığını belirten Derikx, maaşının yüzde 40'ına da el konulduğunu ifade etmişti. Derikx, hükümetin istifa etmesi gerektiğini belirtmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER