Sigara içenler koronavirüs aşısında öncelikli!

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan New Jersey eyaletinde sigara tüketen vatandaşlara koronavirüs aşısında öncelik verildi. 

Sigara içenler koronavirüs aşısında öncelikli!

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bazı eyaletlerinde koronavirüse karşı aşılama çalışmalarına ilişkin fikir ayrılıkları baş gösterdi. Bu nedenle eyaletlerden bazılarında aşılama süreci durma noktasına geldi. Fikir ayrılığının nedeni ise aşıda öncelik verilecek gruplar oldu. Ülkenin en az 32 eyaletinde market personeli, öğretmenler, polis memurları ve iş sırasında koronavirüsle enfekte olma ihtimali fazla olan kişileri kapsayacak biçimde aşı öncelikleri değiştirildi. Birçok eyalette yalnızca yüksek risk grubunda olan yaşlılara değil 65 yaş üstü olan tüm vatandaşlara öncelik tanınacağı bildirildi. Daha önce bilgi verilmeyen yaşlılar da koronavirüs aşısı için nasıl randevu alacakları ve nerede aşılanacakları hususunda sıkıntı çekmeye başladılar. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Georgia eyaletinden bir yetkili, yaşlı vatandaşların koronavirüs aşısı için kayıt yaptırma sürecinde sorun yaşadıklarına dikkat çekerek, kendilerine kısıtlı sayıda koronavirüs aşısının teslim edildiğini ve ne kadar doz aşının daha ulaşacağı konusunda bilgi sahibi olmadıkları için planlamada problem çektiklerini ifade etti. 8 Ocak günü açıklamada bulunan Dr. Fauci ise koronavirüs aşısı konusunda eyaletlerin esnek davranmaları gerektiğini belirtmiş, ellerindeki aşıları bekletmeden uygulamaları gerektiğini ve aşı önceliği hususunda sert bir tutum içerisinde olmamaları gerektiğini söylemişti. 

Sigara içenlere öncelik tanındı

New Jersey eyaletinden ilginç bir hamle geldi. 65 yaş üstü vatandaşlara öncelik verilen eyalette, ilk sıraya sigara tüketen kişiler de dâhil edildi. Söz konusu eyalette 14-64 yaş grubunda bulunan ve sigara tüketen kişilerin, toplu taşıma personelinden ya da öğretmenlerden daha erken koronavirüs aşısı yaptırabilecekleri ifade edildi. Sağlık Komiseri Persichilli, koronavirüs için sigara tüketiminin ciddi bir tehlike olduğuna dikkat çekerek alınan kararın yerinde olduğunu söyledi. Eyalette bazı kesimler tarafından sigara tüketenlere değil ancak solunum sıkıntısı çekip sigara tüketen kişilere öncelik verilmesi gerektiği belirtildi. 

Söz konusu ülkede şu ana kadar 10 milyondan fazla insana koronavirüs aşısı uygulandığı bildirildi. Eyaletlere de 31 milyon dozdan fazla koronavirüs aşısı teslim edildi. Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) şimdiye dek 24 milyon 100 binden fazla kişi koronavirüsle enfekte oldu. Koronavirüse yakalanan 14 milyon 220 binden fazla kişinin iyileştiği ülkede, şu ana kadar 400 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Sigara tüketen kişilere aşı önceliği verilecek olan New Jersey eyaletinde ise şimdiye dek 610 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilirken, 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalar, sigara tüketen kişilerin koronavirüsü daha ağır geçirdiğini ve bu kişiler arasında can kayıplarının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Sigara tüketen kişilerin akciğerlerinde hasar meydana geldiği, bu nedenle bu kişilerin daha ağır bir süreç yaşadıkları ifade edildi. Akciğerlerin savunma sistemini bozan sigaranın bu süreçte bırakılması önem taşıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER