SGK Girişi Olup Şartları Sağlayanlar 801 TL Alacak

SGK girişi olup yakını vefat eden vatandaşlara tek seferde 801 TL verecek. Bu yardım birinci veya ikinci derece akrabalara verilecek. Konunun detayları haberimizde

SGK Girişi Olup Şartları Sağlayanlar 801 TL Alacak

 Sigorta girişi bulunan vatandaşlar her şartta ödeme almaya devam ederken. Gelen açıklamaya göre devlet ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile işbirliği yaparak vatandaşlara ödeme yapmaya başlayacak.

   Sigorta girişi bulunan ve yakını vefat eden kişilere devlet tek seferde 801 Türk Lirası verecek. Geçtiğimiz zamanlarda 716 Türk Lirası olarak verilen bu ödeme artırıldı.  

Son dönem enflasyon verileri ve diğer ekonomik veriler inceleyip değerlendirme altına alınarak verilmiş olan bu kararda memur maaşlarına yapılan zamla etkili oldu. Toplantı da yapılan görüşmelerin sonrasında çıkan zam oranları  bu ödemeyi alacak kişileri sevindirdi. Verilecek olan bu ödemeye göre ilk etapta eş için ödeme yapılacak.

 Hak düşürücü süre ise 5 sene olarak belirlendi.

 Eğer eş vefat etmişse veya boşanma durumu söz konusu ise bu sefer ödeme çocuklara yapılacak. Çocukların hukuki yol il kan bağına kesmişse veya çocuklar hayatta değilse o zaman vefat eden kişinin anne babasına yani ebeveynine ödeme yapılacak,  bu kişilerde eğer hayatta değilse 1. derece olmak üzere ya da en fazla 2. derecede  olarak bu kişiye yakın olan kişiye ödeme yapılacak. Vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi toplayan bu ödemenin temel amacı ise  kişi vefat ettikten sonra ortaya çıkan masraflar azaltabilmektir.

 Eğer yapılacak cenaze işlemleri fazla masraflı olmayacak ise zor durumda olan aileye yetkililer tarafından bir miktar destek sağlanacak.  

Bu ücretin alınabilmesi için 5 yıllık bir süre tanındı, 5 yıl içinde eğer bu hak kullanılmaz ise hak ortadan kaybedilir. 

Birinci Akraba Derece Kimdir?

  Anne, baba, kardeşler ile çocuklar birinci dereceden akraba olarak sayılır.

 İkinci Akraba Derece Kimdir?

Büyük anne, büyük baba, torunlar, teyze, hala, amca, dayı, yeğenler ikinci derece akraba olarak sayılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER