SGK Girişi Olanlara Müjdeli haber geldi

Korona virüs salgını sebebi ile ekonomik olarak çeşitli zorluklar çeken halka devlet tarafından destekler verilmeye devam ediyor. Yapılan yardımlar ile birlikte kişilerin korona virüs salgınından maddi olarak daha az etkilenmesi hedeflenmektedir. 2021 yılında devlet tarafından pandemi desteği ile ilgili birçok araştırma meydana getirilmektedir. 2021 maaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından en az % 40 engel oranı olan kişilere 864 TL maddi destek verilecek. Verilecek olan yardım ile ilgili birçok kişi tarafından araştırmalar meydana getirildi. Başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiler de yazının devam kısmında yer almaktadır.

SGK Girişi Olanlara Müjdeli haber geldi

Korona virüs salgınından dolayı yaşanan maddi sorunların önüne geçebilmek adına devlet tarafından yapılan yardımlar sürüyor. Engeli olan kişilerin bu durumlardan daha da az etkilenmesi istenmektedir. Yapılacak olan yardımlar sayesinde birçok yardıma muhtaç kişi de sevince boğulmuş durumda bulunmaktadır. 2020 yılında meydana gelmiş olan ve 2021 yılı boyunca da devam edeceği öngörüle korona virüs salgını birçok kişi üzerinde ekonomik zorluklar meydana getirmiştir. Çalışma durumu olmayan ve SGK girişi olanlara da devlet tarafından 864 TL pandemi desteği yapılmaktadır.

Engelli Maaşı Alabilmek Adına Şartlar Nelerdir?

Devlet tarafından verilen engelli maaşı ile ilgili çeşitli araştırmalar meydana getirilmeye devam ediyor. Yapılmakta olan yardımlar ile birlikte düşmüş olan alım gücünün yeniden arttırılması hedeflenmektedir. Korona virüs salgınından dolayı birçok açıdan yaşanmış olan emekli zorluluklar bu vesile ile birlikte en az seviyeye indirgenmek istenmektedir. Engelli maaşı alabilmek için şartlar ve koşullar aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

 • Alınmış olan engelli raporunun en az %40 olması,
 • Kanun noktasında kendisine bakma yükümlüğü olan vatandaşlar,
 • SGK kurumlarından herhangi bir gelir sağlanmayanlar,
 • Nafakası olmayan ve bağlanmasına imkânı olmayanlar,
 • 18 yaşını doldurmayan engelli yakını olunması,
 • Gelir düzeyleri muhtaçlık sınırı altında olunması

Belirlenmiş olan şartları sağlayan ve yerine getirmiş olan kişiler bu durumdan kısa bir süre içerisinde fayda görebilmektedir. Kişilerin getirmiş olduğu belgeler incelenecek olmakla birlikte şartların yerine getirilmediğinin tespit edilmesi durumunda ise kişinin başvurusu geçersiz olacaktır. Engelli maaşı başvurusu için gerekli olan evraklar ve istenen belgeler ise şu şekildedir:

 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği fotokopisi
 • Dilekçe
 • Gelir olmadığı belgesi
 • Mal bildirimi
 • Nüfus kayıt belgesi

2021 Engelli Aylığı Hakkında Bilgiler

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından kabul edilen bu yasa tasarısıyla birlikte yürürlüğe giren engelli vatandaşlar, ihtiyaç olan vatandaşlara verilen destek, zamlı olacak. Ocak ayıyla birlikte yapılacak ödemelere bir miktar zam geleceği biliniyor. Evde bakımı yapılan yaşlılar ve engelli vatandaşlara ödeneceğini unutmamakta fayda var.

2021 engelli aylığının ne kadar olacağı ise birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Yapılan açıklamalara göre engel oranı %40 ila %70 arasında olan bireylerin maaşı 537 liradan, 657 liraya çıkıyor. %70 üzeri olan engelli bireylerin maaşı da 1.024 TL’ye çıkacağı biliniyor.

Verilen engelli aylığı sayesinde kişiler genel olarak daha rahat bir nefes almaktadır. İncelemeler doğrultusunda ise milyonlarca kişinin başvuru konusunda istekli olduğu gözlendi. Engelli vatandaşlar için verilen aylık korona virüsten maddi açıdan daha da az etkilenilmesini amaç edinmektedir. Engelli vatandaşların genel olarak SGK güvencesi altında bulunması gerekmektedir. Engelli vatandaşların ödemeleri ise genel olarak PTT şubelerinden ve PTT matiklerinden çekilebilmektedir. Ödemelerin yıl boyunca aktif bir şekilde sürdürülmesi hedeflenmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cezmi buldani
Cezmi buldani - 3 ay Önce

Arkadaşlar ben %62 engelli raporum varr ama ben simdiye kadar giç borşeyden yararlanamadım sayfilaeimla cwin

SIRADAKİ HABER