SGK'dan Sevindiren Haber! Emeklilik Yaşı 8 Sene Erkene Çekildi Milyonlarca Vatandaş Emekli Olabilir

Çalışma hayatına yoğun bir tempoyla devam eden vatandaşlar için emekli olabilmek en önemli istektir. Bu bağlamda erken emekli olma yollarını araştıran vatandaşlar nasıl erkenden emekli olabileceklerini merak ediyor. 2000 yılı ve 2008 yılında çıkan yasalar bu kişilerin geriye dönük borçlanmalarını ortadan kaldırdı. Bu hakların geri alındığı Yargıtay kararları bulunuyor. Çalışanların emeklilik hesapları gerçekleştirilirken bütün hizmetleri hesaba dahil ediliyor.

SGK'dan Sevindiren Haber! Emeklilik Yaşı 8 Sene Erkene Çekildi Milyonlarca Vatandaş Emekli Olabilir

Müesseseler arası çalışmalar belli usuller ile birleştirilerek, emekli olunacak kurumlar tanımlanıyor. Bir işçi hem Sosyal Sigortalar Kurum'lu hem Bağ-Kur'lu hatta Emekli Sandığı'na bile tabi olarak çalışabiliyor. Çalışmalarının bütünü prim gününü ortaya koyuyor. Birleştirilen çalışmalara askerlik ve doğum borçlanmasıyla alınan günler de ekleniyor. SGK tarafınca verilen müjde sayesinde tam 8 sene daha erken emekli olma imkanı sunuluyor. İnsanların çalışma hayatlarına başlamalarının ardından merak edilen konulardan biri de ne zaman emekli olacağı oluyor. 2000 ve 2008 senesinde hayata geçirilen yasalar çalışanın geriye dönük borçlanmalarını ortadan kaldırıyor. 

Bu hakların geri alındığına yönelik Yargıtay kararları bulunuyor. 8 sene erken emeklilik fırsatı sunacak bu haktan sizde hemen faydalanabilirsiniz. 8 sene erken emekli olmak için ne yapılması gerekiyor? Erken emekli olmak için yapılması gerekenler...

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 96 Ay (8 Yıl) Erken Emekli Olma Fırsatı

SGK'dan gelen sevinderen müjde ile birlikte vatandaşlar ne zaman emekliliği gerçekleştirebileceklerini merak ediyor. Prim gün ödeme ve sigortalı çalışma koşullarını sağlayan vatandaşlar bazen yaş koşulundan dolayı emekliliği gerçekleştiremiyor. SGK tarafınca gelen haber ile artık tam 8 sene erken emekli olma imkanı geliyor.

Bağ-Kur'lular İçin 8 Sene Emeklilik Müjdesi!

Kendi nam ve hesabına bağlı olarak 4B sigortalılık düzeyinden emekli olmak isteyen vatandaşların çalışma hayatına girdikleri ilk tarih dikkate alınıyor. Bu noktada 4 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde ticaret hayatına girenler erken emeklilik için hayal kurmaya başladılar.

Gerçekleştirilen yenilikle birlikte 4 Ekim 2000 tarihi öncesinde 4B sigortalılık tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geri alabiliyor. Tescili daha önceki dönemleri de ifade edebilmesi adına; sigorta başlangıcının aktif olduğu süreç itibarıyla vergi kaydı ve şirket ortağının olması gerekiyor. Vergi kaydı veya şirket ortaklığı olmayan fakat oda kaydı bulunanlar ise; sigortasını 22 Mart 1985 tarihine kadar geriye döndürebilirler.

Erken emeklilik hakkının geçerli olduğu tarih 4 Ekim 2000 yılı ve öncesi olarak belirlendi. Bu sebeple bu tarihten sonra gerçekleştirilen tescillerde hak sahibi olamaz.

Hizmet Birleştirmesi Nedir?

İşçilerin emeklilik hesaplarını kurarken bütün hizmetleri hesaba dahil ediliyor. Bunun için ise hizmet birleştirmesi adı verilen yönetimin uygulanması gerekiyor. Kurumlar arasında çalışmalar belli yöntemlerle birleştirilerek, emekli olunacak kurum planlanıyor. Bir işçi hem SSK'lı hem Bağ-Kur'lu hatta hem de Emekli Sandığı'na tabi olarak çalışabiliyor. Çalışmalarının tamamı prim gününü ortaya çıkarıyor. Birleştirilen çalışmalar askerlik ve doğum borçlanmasıyla elde edilen günler de ekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
NECMETTİN DEMİR
NECMETTİN DEMİR - 2 hafta Önce

Girişim 1998 nezaman emekli olabilirim teşekkürler

Sabahettin Öztürk
Sabahettin Öztürk - 2 hafta Önce

1981 girişim SGK ya 3600 günden ne zaman emekli olabilirim

Abdullah ısliyen 1
Abdullah ısliyen 1 - 2 hafta Önce

1992 çalıştım 2 ay 15gun sırada boş kaldım 1997 tekrar ise başladım

Musatafa mergen
Musatafa mergen - 2 hafta Önce

1991,,girişim 9000 ,bin günün var ne zaman emekli olabilirim

Mehmet ali  kılıç 1986  sigorta başlangıç
Mehmet ali kılıç 1986 sigorta başlangıç - 2 hafta Önce

Nezaman emekli olurum 75000 tl borçıkı yor dedıler dorumu

SIRADAKİ HABER