SGK'dan Herkese Müjde! 6974 TL Ödenecek

SGK'dan herkese müjde! SGK 6974 TL Nakit ödeme yapacak. SGK resmi olarak açıklama yaptı. Bugün SGK haberlerde tüm vatandaşları ilgilendiren açıklama yapıldı. İşte SGK 6974 TL için yapılan o açıklama! SGK resmi açıklaması sizlerle!

SGK'dan Herkese Müjde! 6974 TL Ödenecek

SGK haberleri pek çok vatandaş tarafından güncel olarak takip edilmektedir. Zira kurum, özellikle emeklileri için oldukça yeni kararlara imza atmaktadır. Nakit avans ödemeleri de bunlardan biridir. Ancak avans ödemelerinden herkes istifade edemeyecektir. Kurum, başvuru sisteminden şartlarına kadar hemen her detayı resmi olarak açıklamıştır. Bu sayede;

  • SSK emeklileri,
  • Memur emeklileri,
  • Esnaf emeklileri kendilerine göre değişen nakit desteklerini tein edebilecektir.

Bilindiği üzere salgın kapsamında ekonomide yaşanan durgunluk emeklileri de etkilemiştir. Zira pek çok emekli geçimlerini sağlayabilmek adına farklı bir işte mesai harcamaktadır. İş kollarının azalması ya da kapanması yüzünden gelir miktarlarında da düşüş yaşanmıştır. SGK tarafından gelen avans haberleri bundan kaynaklı olarak emeklilere nefes aldıracak şeklinde yorumlanmıştır. Üstelik temin edilen avansların ödemesi konusunda kolaylıklar sağlanmaktadır.

SGK Resmî Açıklamayı Yaptı!

Uzun süreden bu yana gündemde olan emekli avansları hakkında resmî açıklamalar gelmiş durumdadır. Yine de bazı düzenlemelerin devam ettiğinden bahsedilmesi yanlış olmayacaktır. Zira şimdilerde sistemden sadece belli kesim emekliler istifade edebilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar çerçevesinde tüm emeklilerin bu avantajdan yararlanabilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

6974 TL Avanstan Kimler Yararlanabilecek?

SGK avans ödemesi temin etmek isteyen emeklilerin belli şartları sağlamaları çok önemlidir. Aksinin olduğu durumlarda ödeme yapılmayacaktır. Kesin olarak yayımlanan şartlar arasında;

  • Aylıkların 90 gün içerisinde bağlanmamış olması,
  • Avans alabilmek için yazılı bir şekilde başvuru yapılmış olması bulunmaktadır.

Anlaşıldığı üzere avans hakkı bulunan bireylere ödemeler otomatik bir şekilde yapılmamaktadır. Nakit ihtiyacı olan emekliler avans temin etmek için taleplerini bireysel şekilde iletmelidir. Bir başkası yerine yazılı talep iletimi yapmak da mümkün değildir.

Bahsedilen uygulama sayesinde emekli aylığının bağlanmasını bekleyen vatandaşlar rahat bir nefes alacağa benzemektedir. Zira yatırılacak olan para azımsanamayacak kadar fazladır. Emekli maaşlarından gerçekleştirilecek kesinti ise geri ödemelerde kendini göstermektedir. Son olarak SGK, avans miktarlarını sabit tutmamaktadır. Her sene var olan rakamlar asgari ücret tutarına göre güncellenmektedir. Böylece avans miktarlarında artış meydana gelmektedir.

Avanstan Faydalanabilmek için Ne Yapmak Lazım?

Bireylerin SGK avans parası alabilmeleri için ilk olarak emeklilik dilekçelerini vermeleri gerekmektedir. Dilekçesi onaylanan bireylere zaten açıklanan zaman dilimleri içerisinde maaş bağlanması gerçekleştirilmektedir. Ancak bazılarının maaşları aradan 90 gün geçmesine karşın bağlanmamaktadır. Avanslar tam olarak bu aşamada kendini göstermektedir.

SGK kapsamında verilen bu destek için şartların dağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmelidir. Şartları sağlayan kişiler bireysel şekilde bir dilekçe hazırlamalıdır. SGK ilgili birimleri zaten avans temini adına yönlendirmeleri yapmaktadır. Bu sayede işlem esnasında sorun çıkma ihtimalleri en aza indirilmektedir. Genel manada temin edilecek olan avanslar ise asgari ücretin 3 katına kadar çıkabilmektedir.

Avansta Faiz Uygulaması Var Mı?

Bilindiği üzere çekilmek zorunda kalınan bazı avans türlerinde faiz uygulamaları yapılmaktadır. Faiz uygulamaları yüzünden vatandaşlar çekmiş oldukları miktarlardan daha yüksek tutarları ödemek zorunda kalmaktadır. Bu bağlamda SGK emekli avansı hakkında;

  • Avansı kimler alabilecek,
  • Ödemeleri nasıl yapılacak
  • Geri ödemelerde faiz uygulanacak gibi konular araştırılmaktadır.

SGK birimleri ödeme sistemleri hakkında da merak edilen noktalara değinmiştir. Bu çerçevede ödemeler çekilen miktar kadar olacaktır. Yani sistemde herhangi bir şekilde faiz uygulaması bulunmamaktadır. Avans, bağlanacak olan gelirden ve aylık birikmiş oranlarından yüksek olan bölümlerinden kesinti yapılmaktadır. Kesinti ise emeklilerin net aylıklarının ¼’ü şeklindedir.

Görüldüğü üzere geri ödemeler esnasında emeklilerin zora düşmesinin önüne geçilmesine çalışılmaktadır. Bundan ötürü emeklilerin büyük bir bölümümün avans talep etmesi beklenmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat
Murat - 1 hafta Önce

Allah belanızı versin sanki bütün emekliye veriliyormuş gibi habere bak

SIRADAKİ HABER