Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Sokağa çıkma yasağı nedeni ile şehir değiştirmek isteyen vatandaşlar seyahat izni almak zorunda. Vatandaşlar ise seyahat izninin nasıl alınacağını araştırıyor. Peki seyahat izni nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Şehir dışına çıkmak isteyenler nasıl izin alınacağını merak ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bu kapsamda haftaiçi  akşam 21:00' den sabah 05:00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Haftasonu ise sokağa çıkmak yasak. (10:00 ve 17:00 arası açık olan market,kasap,manav, fırın gibi temel ihtiyaçların satıldığı yürüme mesafesindeki yerlere gitmek serbest) 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için hafta içi belirli saatlerde dışarı çıkabilme geri kalan saatlerde ise sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.  65 yaş ve üstü vatandaşlar hafta içi 10.00 ila 13.00 saatleri arasında ve  20 yaş altı gençler ise 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor. Hafta sonu ise sokağa çıkma yasağı uygulandığından dışarı çıkamıyorlar.  (10:00 ve 17:00 arası açık olan market,kasap,manav, fırın gibi temel ihtiyaçların satıldığı yürüme mesafesindeki yerlere gitmeleri yasak.)

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile gönderilen genelge ile şehir değiştirmek isteyenler seyahat  izni almak zorundalar. Peki seyahat izni nasıl ve nereden alınır? Seyahat iznini nasıl alacağını araştıran vatandaşlar için araştırdık .İşte seyahat izni alma yöntemleri haberimizin devamında yer alıyor.

Zorunluluk gerektiren durumlar nedeni ile seyahat izni veriliyor. Bu durumlardan bazıları ise şöyle;

  • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılacak olanlar,
  • Sağlık problemleri nedeni ile hastaneye gitmek veya hastaneden asıl ikametgahına dönmek isteyenler,
  • ÖSYM tarafından belirlenen sınavlara katılacaklar,
  • Askerlik görevini tamamlamış eve dönecekler,
  • İş değişikliği nedeni ile şehir dışına çıkmak zorunda olanlar izin alabiliyor.

Seyahat İzni Nasıl Alınır?

1) E-devlet üzerinden seyahat izni alınabiliyor. TC Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme girip başvuruda bulunuluyor. Aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru

2) Alo 199 aranarak seyahat izin talebinde bulunabiliyor.

 Değerlendirme sonuçları SMS ile bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 04:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER