Selahattin Demirtaş Ne Zaman Tahliye Olacak? AİHM Karar Verdi Erdoğan Reddetti

Uzun bir süredir tutukluluğu devam eden Selahattin Demirtaş için bugün flaş bir gelişme yaşandı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) Selahattin Demirtaş'ın tahliye edilmesi yönünde karar verdi. AİHM kararı sonrasında Cumhurbaşkan Erdoğan'dan ise yanıt gecikmedi.

Selahattin Demirtaş Ne Zaman Tahliye Olacak? AİHM Karar Verdi Erdoğan Reddetti

HDP Milletvekili Selahattin Demirtaş 2016 yılında HDP'ye yönelik yapılan operasyon sonucunda tutuklanmıştı. Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderilen ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapamında Demirtaş'ın tutuklanmasına karar verilmişti. Tutuklanma kararı olarak ise PKK/KCK ile birlikte ortak hareket ederek Kobani protestoları için halkı tahrik etmek şeklinde açıklama yapılmıştı. İlerleyen süreçte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılmıştı. İlgili davayla ilgili bugün son dakika gelişmeleri yaşandı.

AİHM TAHLİYE EDİLMELİ DEDİ

AİHM bugün yaptığı açıklamayla Demirtaş’ın hukuki değil, siyasi gerekçelerle tutuklu olduğu belirterek serbest bırakılması yönünde karar aldı. Bilindiği üzere Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni imzalayan ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle 46’ncı maddesi gereği AİHM kararlarının uygulanması gerekiyor. Kararın yerine getirilmediği her gün için 'sürekli ihlal' gerçekleştirilmiş sayılacak. AİHM tarafından alınan karara göre Demirtaş'a 25 bin euro da manevi ve 3 bin 500 euro maddi tazminat ödenecek. Selahattin Demirtaş tahliye kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yanıt gecikmedi. 

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara da değinmek istiyorum. Esasen AİHM bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez. Sadece burada verilen kararlar mahkemelerimizce değerlendirilir. AİHM bu kararı iç hukuk yolları tüketilmeden alarak istisnai bir uygulama yapmıştır. Kaldı ki biz bireysel başvuru adımını attığımızda Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin bir defa bütün yolları tüketme unsuru olarak gördük. Ondan sonra AİHM devreye girebilir, bu şekilde bu adım devreye alınabilir. Şimdi görüyoruz ki burada bütün yollar tüketilmeden AİHM bu tür kararları alma yoluna girmiştir. Tamamen bu kararlar siyasidir, bununda gerekçesini biliyoruz." ifadelerini kullanan Erdoğan misal kararları örnek vererek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu kararının çifte standart olduğunu savundu.

"Önce dönüp kendi çeklişkilerini sorgulamalıdır. Buradaki tartışmanın konusunun Avrupa Parlamentosu'nun terör örgütü olarak akbul ettiği PKK'yla içli dışlı olan elinde onlarca masumun kanı bulunan siyasetçi maskeli biri olduğunu tekrardan hatırlatmak isterim. AİHM şuanda böyle bir teröristi savunmanın arkasında olduğunu bilmelidir, unuttuğu sürece biz hatırlatmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ NE ZAMAN TAHLİYE EDİLECEK?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) yaklaşık 150 sayfalık karar raporunu paylaştı.Yetkililer tarafından incelemelerin devam ettiği belirtilirken, Türkiye Demirtaş hakkında ne zaman tahliye kararı verecek büyük merak konusu oldu. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni kabul eden Türkiye, önümüzdeki günlerde Demirtaş'ın serbest bırakılması için harekete geçmek zorunda kalacak. Öte yandan Erdoğan iç hukuk yolları tüketilmedi diyerek, haklı bir hukuki temele dayanıyor. Selahattin Demirtaş'ın tahliye kararıyla ilgili son dakika tarih ve gelişmeleri hep birlikte önümüzdeki günlerde yakından takip edeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 01:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut Alsancak
Mahmut Alsancak - 1 ay Önce

Türkiye'nin verdiği kararı başka mahkeme degerlendiremez.Hele hele teröre kucak açan bir Avrupa yada mahkemesi karar veremez.Önce kendi ülkelerindeki çifte standart lığa , ellerini kollarını sallayarak ülkelerindeki yabancı vatandaşları öldürmeleri ,isdedikleri bilgileri basına yayınlayan cami kundaklayan onlardan olmayanlarını kundaklayan bu zevatlar kendileri gibi bizde olanları kolmalarına şaşırmadım aynı zürriyetten bunlar

SIRADAKİ HABER