SBK Holding'e Operasyon: Sezgin Baran Korkmaz Kimdir?

SBK Holding'e düzenlenen operasyonda aralarında kurucu Sezgin Baran Korkmaz'ın da olduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıktı. Peki Sezgin Baran Korkmaz kimdir

SBK Holding'e Operasyon: Sezgin Baran Korkmaz Kimdir?

132 milyon dolar tutarında kara paranın aklandığı gerekçesiyle, SBK Holding hakkında operasyon başladı. Aralarında, yönetim kurulu başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın da olduğu 19 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. SBK Holding yönetiminden 10 kişi gözaltında.

Sosyal medyadaki paylaşımları ile bilinen SBK Holding kurucusu Sezgin Baran Korkmaz hakkında, yakın dönemde bir ABD mahkemesinin kararı neticesinde, "malvarlığına el koyma" süreci gündeme gelmişti. Bunun ardından Türkiye'de mahkeme, Korkmaz'ın malvarlığına el koyduğu duyurdu. Korkmaz, bu durumun ardından sosyal medya hesabında, "Çayı koyun, yeniden başlıyoruz" paylaşımı ile konuşulmuştu. Bugünse, SBK Holding'e operasyon başladı...

SBK Holding'e operasyon: 19 kişiye gözaltı kararı

Emniyet müdürlüğü, 132 milyon dolar, yani yaklaşık 1 milyar liralık kara paranın aklandığı gerekçesiyle, SBK Holding'e operasyon düzenledi. Yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı gözaltı listesinden 10 kişi yakalandı ve gözaltına alındı. Gözaltı kararı alınan isimler içinde Sezgin Baran Korkmaz da yer alırken, 8 şüphelinin yurt dışında olduğu öğrenildi.

SBK Holding'e neden operasyon düzenlendi?

Operasyonun nedeni, ABD'de başlayan dava. Davada, ABD hazinesinden yarım milyar dolar tutarındaki bir melbağın çalınması ve teşvik yolu ile çalınan bu paranın bir kısmının Türkiye'ye gönderilmesi öne çıkmıştı. 132 milyon dolarlık tutarın Türkiye'ye gönderildiğinin ortaya çıkmasının ardından Türkiye'de de dava süreci başladı. Ekim ayında SBK Holdin'in malvarlığına el konuldu. ABD, holdingin malvarlığının ülkeye geri gönderilmesini talep etmişti. 

Sezgin Baran Korkmaz kimdir?

Holdinign kurucusu Korkmaz, hakkında birçok bilinmeyenin olduğu bir isim. Yoksul bir köyden gelerek iş dünyasına adım attığını belirten Korkmaz, hayırsever iş adamı olarak biliniyordu. Sık sık köy okullarına bilgisayar benzeri yardımlar yapan Korkmaz, hayır işleriyle gündeme sık geliyordu. SBK Holding son yıllarda ciddi yatırımlara imza atarken, Borajet Havayolu'nu da satın almıştı. 

1977 Kars doğumlu Sezgin Baran Korkmaz, Gökçen Korkmaz ile evli ve üç çocuk babasıdır. Operasyonun ardından Korkmaz'ın yurt dışında olduğu tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER