Savunma Bakanı Demir: WhatsApp Ulusal Güvenlik Sorunudur

Savunma Sanayi Bakanı İsmail Demir’den, son günlerde tartışılan WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararı ile ilgili bir yorum geldi…

Savunma Bakanı Demir: WhatsApp Ulusal Güvenlik Sorunudur

Bakan Demir, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın veri paylaşımı konusunda kullanıcılara dayattığı gizlilik sözleşmesi ile ilgili bir yorum yaptı. Demir, WhatsApp’ı bir ulusal güvenlik sorunu olarak nitelendirdi.

‘WhatsApp konusu bir ulusal güvenlik sorunu’

WhatsApp’ın sözleşmesinde değişikliğe giderek, kullanıcıların konum ve kişisel bilgiler dahil tüm verilerini, Facebook şirketleri ile paylaşmaya onay vermek zorunda bırakması ülkenin gündeminde. Savunma Sanayii Bakanı İsmail Demir de bu konuyla ilgili bir yorum yaptı. Demir, Bloomberg HT’de yaptığı yorumda “WhatsApp konusu bir ulusal güvenlik sorunu. Kurumlarla birlikte çalışmalıyız” dedi ve ulak sisteminin yaygın kullanımını önemsediğini bildirdi.

‘BiP ve Dedi gibi milli ürünlerimiz var’

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Hata Koç’tan da bu konuyla ilgili bir açıklama gelmişti. Koç, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar, veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor. Yabancı menşeli muadillerinden çok daha fazlası, BiP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz” yorumunu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER