Rumlar, KKTC'ye gidecek koronavirüs aşılarına engel oluyor!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GRKY), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yollanacak koronavirüs aşılarına ilişkin zorluk çıkardıkları ifade edildi. 

Rumlar, KKTC'ye gidecek koronavirüs aşılarına engel oluyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), koronavirüs aşılarının temini konusunda sorun yaşıyor. Bu sorunun kaynağı da tahmin edildiği üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doğruyol, koronavirüse karşı kamu sağlığının muhafaza edilmesi ve hayati önlemler arasında bulunan aşının temin edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Tatar'ın hükümet ile iş birliği yaptığını ve bu konudaki süreci ciddi bir şekilde izlediğini aktardı.

"Bürokratik engeller yaratıyorlar"

Avrupa Birliği (AB) üzerinden yollanacak koronavirüs aşılarından bir bölümün KKTC'ye gönderilmesinin beklendiğini ifade eden Doğruyol, birlik yetkilileriyle bu konuda görüşmeler yapılarak koronavirüs aşılarına ilişkin bir dağıtım planı oluşturulduğunu kaydetti. Doğruyol, İki Toplumlu Sağlık Komitesi'nde gerçekleştirilen görüşmelerden sonra söz konusu planın tüm hatlarının belirlendiğini belirtti. Koronavirüs aşılarının temin edilmesine ilişkin meydana gelen sorunların kaynağının GKRY olduğuna dikkat çeken Doğruyol, Rumların söz konusu aşıların sağlanması konusunda bürokratik engeller yarattıklarını ifade etti. 

"Tatar kamu sağlığına öncelik veriyor"

Doğruyol, Tatar'ın dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Spehar ile görüştüğünü hatırlatarak, AB'nin yollayacağı koronavirüs aşılarının KKTC'ye ulaşabilmesi için bugün birlik gözetiminde gereken teşebbüslerde bulunulduğunu aktardı. Koronavirüs aşılarının kısa süre içerisinde ülkeye gönderilmesi için BM'nin de gereken hamleleri yapması gerektiğine dair Tatar'ın talepte bulunduğunu ifade eden Doğruyol, yaşanan bütün problemlere rağmen Tatar'ın kamu sağlığına öncelik verdiğini ve olaylara gerçekçi bir şekilde yaklaştığını belirtti. Doğruyol, GKRY'nin egemenlikçi tavrı ve siyasi menfaatlerinden vazgeçmesi gerektiğine dikkat çekerek, Rumların da kamu sağlığına öncelik veren bir yaklaşımla doğru bir şekilde hareket etmesi için çağrıda bulundu. 

Türkiye 20 bin doz yollamıştı

Dün sağlık çalışanlarını aşılamaya başlayan Türkiye, KKTC'ye de 20 bin doz koronavirüs aşısı göndermişti. Sağlık Bakanı Dr. Pilli, Türkiye tarafından gönderilen 20 bin doz koronavirüs aşısının dün sabah saat 05.00'da ülkeye teslim edildiğini duyurmuştu. Dr. Pilli, Türkiye'nin yolladığı aşıların Ercan Havalimanı'na ambulans uçak ile ulaştırıldığını söylemişti. KKTC'de toplu aşılamanın 15 Ocak Cuma gününe kadar başlayacağını ifade eden Dr. Pilli, Mart ayına kadar toplumun yüzde 60'lık bir bölümünü aşılamayı planladıklarını kaydetmişti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER