Resmi Gazete Müjdeli Haber! Milyonları İlgilendiriyor

Resmi gazete yayınlandı! Milyonları ilgilendiren karar Resmi gazete yayınlandı! Tüm vatandaşları ilgilendiren bu gelişme sonrası vatandaş az da olsa nefes alacak. İşte Resmi Gazetede yayınlanan o karar! Bugünden itibaren..

Resmi Gazete Müjdeli Haber! Milyonları İlgilendiriyor

Bankalar salgın döneminde mesailerine farklı şekillerde devam etmeye başlamışlardır. Vardiyalı sistemden istifade eden bankalar yeni mesai saatlerine de geçil yapmıştır. Buna karşın alternatif bankacılık sistemleri üzerinden yeni haberler gelmeye devam etmektedir. Resmî Gazete yayınlarından sonra ücret konusu kesinlik kazanmıştır. Bilindiği üzere bankalardan;

 • Sanal kart başvuruları,
 • Kart yenileme işlemleri,
 • ATM’lerden nakit avans çekimlerinden belli ücretler alınmaktadır.

Özellikle ortak ATM kullanan vatandaşlar bakiye görüntüleme işlemlerinden bile ücret ödemek zorunda kalabilmektedir. Yenilenen düzeleme bu kapsamda herkesi ilgilendiren kararların alınması anlamına gelmektedir.

Artık O İşlemlerden Ücret Alınmayacak!

Pandeminin hayatımıza girmesinden sonra bankacılıkta mobil ve internet sistemleri daha çok kullanılmaya başlanmıştır. İnsanlar mümkün olduğu kadar şubelere gitmekten kaçınmışlardır. Bu bağlamda ücretsiz bankacılık işlemleri gündeme gelmiştir. Normal şartlar altında EFT için konuşmak gerekirse;

 • 1.000 TL’ye kadar olan işlemlerde 1 TL,
 • 1.000 TL ve 50.000 TL arasındaki işlemlerde 2 TL ile 10 TL arasında para kesintisi yapılmaktadır.

Bahsedilen ücretler zaten pandemi kapsamında güncellenmektedir. Bu neden yüzünden oldukça cüzi rakamlardan oluşmaktadır. İşlemleri şubeye giderek yapmak isteyen vatandaşlar farklı rakamlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Zira rakamlar internet bankacılığına özeldir.

 • Albaraka Türk,
 • Cepte TEB,
 • Kuveyt Türk,
 • Papara,
 • Enpara.com gibi platformlar ise işlemleri tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir.

Görüldüğü üzere EFT gibi çok fazla kullanılan bir bankacılık işleminde onlarca farklı alternatif bulunmaktadır. Böylelikle siz de kendinize uygun olan bir yöntem üzerinden karar verebilirsiniz.

Haberler Resmî Gazete Tarafından Onaylandı!

Resmî Gazete yayınları alınmış olan kararların uygulanması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda verilecek olan bankacılık işlemlerinin ücretsiz şekilde gerçekleşeceği kesinleşmiştir. Çünkü geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete konu ile alakalı olan bildirimleri yenilemiştir.

Dalgının seyrinin ne olacağı öncesinden kestirilememektedir. Bundan kaynaklı olarak alınan kararlar iyi ya da kötü yönde güncellenebilmektedir. Herhangi bir güncelleme olması halinde Resmî Gazete yayınları da yenilecektir. Bireyler her daim en son yayınlanmış olan kararı karşılarında göreceklerdir. Yenilenmenin olması halinde içeriklerimiz güncelleneceği için takip eden vatandaşlar sorun yaşamayacaklardır.

Bankalar Artık Ücret Almayacak

Salgın, bankalarda indirimli ücretler konusunun gündeme gelmesine neden olmuştur. İndirimler kapsamında üst kısımda bahsedilen EFT ücretleri uygulanmaya başlanmıştır. Ancak para transferi için sadece EFT sistemlerinden istifade edilmemektedir. Bu kapsamda pek çok vatandaş havaleden de yararlanmaktadır.

Havale ücretlerinin indirimli olanları 0,5 TL ile 10 TL arasında değişim göstermektedir. Fiyat farkları hangi bankaların kullanıldığı ya da ne kadar TL havale edildiğine göre değişecektir. Döviz birimleri üzerinden havale yapacak olan vatandaşlar da farklı rakamlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Yeni uygulamaya girilen sistem sayesinde online olarak gerçekleştirilecek olan havalelerden para alınmayacaktır.

Hangi İşlemler Ücretsiz Olarak Yapılacak?

Bankalarda ücretsiz olacak işlemler sadece havale ya da EFT başlıkları altında incelenmemektedir. Resmî Gazete haberlerine göre bu kapsamda oldukça farklı başlıkların bulunduğu görülmektedir. Herhangi bir güncelleme olmaması halinde;

 • Sanal kart oluşturmak ve kullanmak,
 • Hesap özetlerini görüntülemek,
 • Kayıp ya da çalıntı olan kartları değiştirmek,
 • Nakit avans hesaplarından para çekmek ücretsiz işlemler olarak tanımlanmaktadır.

Ancak bazı istisnalar konudan ayrı olarak değerlendirilmiştir örnek vermek gerekirse bir sene içerisinde bir kez kart değiştirilmesi ücretsiz işlemdir. Ancak iki ya da ikiden fazla kart değişim talebi gönderilmesi halinde bankalar ücret kesintisi yapacaktır. Bankalar konu ile alakalı olan özel işlemleri resmi internet sitelerinde yayımlamaktadır. Bu sayede işlem öncesinde araştırma yapmak ve ona göre hareket etmek mümkündür.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet aslan
ahmet aslan - 2 hafta Önce

1000 tl nakit lazım

SIRADAKİ HABER